Építési és Közlekedési Minisztérium

KÖZLEKEDÉSI KITÜNTETÉSEK ADOMÁNYOZÁSA

Az építési és közlekedési miniszter által adományozható Baross Gábor-díj, Közlekedésért Érdemérem, Magyar Polgári Repülésért Érdemérem és Miniszteri Elismerő Oklevél előterjesztéséhez szükséges információk.

Az építési és közlekedési miniszter által adományozható elismerésekről szóló 14//2023. (VIII. 24.) ÉKM rendelet szerint az építési és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által alapított elismerés a miniszter feladat- és hatáskörébe tartozó, valamint az azt támogató területeken végzett kiemelkedő, tartósan magas színvonalú szakmai tevékenység elismeréseként adományozható.

A közlekedési ágazatban adományozható elismerések a rendelet alapján:

1. Baross Gábor-díj:

- a közlekedés érdekében végzett kimagasló, példamutató tevékenységért, továbbá életmű elismeréséért

- évente 1 adományozható

- a díj adományozására Széchenyi István születésnapja (szeptember 21.) alkalmából kerül sor

- a díjhoz a KSH által a Hivatalos Értesítőben a tárgyévet megelőző évre vonatkozóan közzétett bruttó átlagkereset tizenkétszeresének megfelelő összegű pénzjutalom jár.

2. Közlekedésért Érdemérem:

- a közlekedés érdekében végzett magas színvonalú, eredményes munka elismeréséért adományozható,

- évente legfeljebb 3 fő részére adományozható

- a díj adományozására Széchenyi István születésnapja (szeptember 21.) alkalmából kerül sor

3. Magyar Polgári Repülésért Érdemérem:

- a magyar polgári repülés érdekében végzett tartósan magas színvonalú szakmai tevékenység, a kiemelkedő életút során szerzett érdemek, a magyar polgári repülés érdekében végzett kiemelkedő munkásság, szakmai tevékenység, a magyar polgári légiközlekedési szakemberképzés területén végzett magas színvonalú tevékenység, a polgári légiközlekedés irányításában, szabályozásában végzett kimagasló tevékenység elismeréséért adományozható

- évente legfeljebb 1 fő részére

- a díj adományozására Széchenyi István születésnapja (szeptember 21.) alkalmából kerül sor

- az Érdemérem adományozását a polgári légiközlekedésben működő gazdálkodó szervezetek, országos sportági szakszövetségek, sportági szövetségek vezetői együttesen kezdeményezhetik

4. Miniszteri Elismerő Oklevél:

- annak a személynek adható, aki szakmai munkáját huzamosabb ideig magas színvonalon végzi, vagy az adott szerv eredményes működése szempontjából fontos szakmai feladat végrehajtásában szerez érdemeket.

- egy évben legfeljebb 15 Miniszteri Elismerő Oklevél adományozható.

- a Miniszteri Elismerő Oklevél átadására a rendeletben szabályozott egyéb elismerések átadásával egyidejűleg kerülhet sor

- a Miniszteri Elismerő Oklevélhez 1 000 000 Ft pénzjutalom jár

- a jelölt személy jutalmazásának fedezetét a jutalmazást kezdeményező szerv költségvetése biztosítja

- ugyanannak a személynek legfeljebb kétévente egy alkalommal adományozható Miniszteri Elismerő Oklevél

Az elismerés adományozását az adományozási alkalmat legalább 60 nappal megelőzően, a jelölt életútjának, tevékenységének rövid ismertetését és az adományozásra vonatkozó indokolást tartalmazó előterjesztéssel szakmai szervezet, szakmai köztestület, továbbá az Építési és Közlekedési Minisztérium politikai vagy szakmai felsővezetője kezdeményezheti a miniszternél.

A fentiekre tekintettel legkésőbb 2024. július 23-ig van lehetőség előterjesztést kezdeményezni. Az elismerések adományozására várhatóan 2024. szeptember 21-én kerül sor.

A dokumentumok elérhetőek az alábbi linken:

https://kormany.hu/dokumentumtar/az-elismeresek-adomanyozasara-vonatkozo-kezdemenyezes-megtetele-es-elfogadasa

 

NYÍLT ÉPÍTÉSZETI ÖTLETPÁLYÁZATOT HIRDET AZ ÉPÍTÉSI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTÉRIUM

Az Építési és Közlekedési Minisztérium nyílt építészeti ötletpályázatot hirdet a Sepsiszentgyörgy - „Új Erdélyi Művészeti Központ” tervezésére vonatkozóan Sepsiszentgyörgy Város Önkormányzatával együttműködésben.

Az ÉKM jelen ötletpályázat keretében olyan korszerű, fenntartható városok szellemiségének megfelelő épületegyüttesére vár építészeti javaslatokat, amely a legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni az előírt funkciókat és teljesíteni a régió igényeit.

Az ötletpályázat célja egy új Művészeti Központ tervezése Sepsiszentgyörgyön a jelenlegi Bod Péter Megyei Könyvtár, a Tamási Áron Színház, az M Stúdió, a Cimborák Bábszínház és az EMÜK Képtár, valamint a Székelyföldi Filharmónia új koncertterme részére. Egy olyan középület létrehozása a cél, amely az ifjúság, a határon túli magyarság kulturális életének és ahhoz kapcsolódni vágyó közösségek ikonikus színterévé válhat.

Kérdések beérkezésének határideje 2024. június 5. (szerda) 17:00

Válaszadás határideje 2024. június 19. (szerda) 17:00

Pályamunkák beérkezésének határideje: 2024. augusztus 26. (hétfő) 12:00

Eredményhirdetés az ötletpályázat honlapján közétett tájékoztatás szerint – tervezetten: 2024. október 11. (péntek) 10:00

A pályázat formája:

Uniós értékhatárt nem meghaladó értékű, nyílt ötletpályázat

A Tervpályázat jellege: Titkos

A részletes pályázati felhívás az e-TervPÁLYA oldalán érhető el az alábbi linken: https://www.oeny.hu/oeny/tpalya/adatlap/ujerdelyimuveszetikozpont

 

„Légy ott a kertben!” eseménysorozat

Május 31. és június 2. között rendezik meg a „Légy ott a kertben!” eseménysorozatot. Azok a helyszínek, amelyek részt kívánnak venni a rendezvénysorozaton, 2024. május 20-ig jelentkezhetnek.

Idén május 31. és június 2. között rendezik meg a „Légy ott a kertben!” eseménysorozatot. Történeti kertek, kastélyparkok, arborétumok, illetve gyűjteményes kertek nyitják meg kapuikat az érdeklődő közönség előtt annak érdekében, hogy ingyenesen megtekinthessék, és szakmai vezetés mellett jobban megismerhessék közös kertépítészeti örökségünket.

Az eseménysorozat idén az „Öt érzék a kertben ”tematika köré épül, középpontba állítva a kertekkel, parkokkal való fizikai kapcsolatunkat. A kert minden érzékszervünkre hat, akár a madárdalt vagy a levelek susogását, a méhek rajzását, a szökőkút csobogását hallgatjuk, akár a növények színeit csodáljuk, vagy a virágok illatát, a fák érintését érezzük.

Azok a helyszínek, amelyek részt kívánnak venni a rendezvénysorozaton, 2024. május 20-ig jelentkezhetnek a herein@ekm.gov.hu e-mail címen a kert vagy park, illetve a tervezett program rövid bemutatásával és egy szerkeszthető, jó minőségű, nyilvános felületen felhasználható fotóval.

Pályázati kiírás kompok, révek fenntartásának, felújításának támogatására

Az Építési és Közlekedési Minisztérium 2024. évi pályázati kiírása kompok, révek fenntartásának, felújításának támogatására.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium 2024. évi pályázati kiírása kompok, révek fenntartásának, felújításának támogatására

Pályázat kódja: KÖFÁT/1671/2024/LVF

2024.

Mellékletek:

Pályázati kiírás

Pályázati adatlap

Elszámoló lap

Ellenőrző lap

 

Európai Örökség cím

Az Európai Örökség cím általános célkitűzése, hogy az európai polgárokban, különösen a fiatalokban, az európai történelem és kulturális örökség közös értékeire és elemeire alapozva megerősítse az Európai Unióhoz való tartozás érzését, megszilárdítsa a nemzeti és regionális sokszínűség elismerését és élénkítse a kultúrák közötti párbeszédet.

Ennek érdekében a cím egyrészt azon helyszínek szimbolikus értékének hangsúlyozására és ismertségének növelésére törekszik, amelyek jelentős szerepet töltöttek be Európa történelmében és kultúrájában és/vagy az Európai Unió építésében, másrészt az európai polgárok Európa történelméről és az Unió építéséről, továbbá közös, de eltérő kulturális örökségéről, különösen az európai integráció folyamatának alapját képező demokratikus értékekről és emberi jogokról szóló ismereteinek gyarapítását célozza.

Mindezzel összhangban az európai uniós fellépésben közreműködő helyszínek megismerhetőségük fokozása mellett európai jelentőségük kiemelésére, a régió vonzerejének növelése-, gazdasági- és fenntartható fejlődése előmozdítására, az európai polgárok közös kulturális örökségükkel való megismertetésére, a kultúrák közötti párbeszéd élénkítésére, a kulturális örökség, illetve a kortárs művészeti és alkotói tevékenységek közötti szinergiák ösztönzésére, illetőleg a tapasztalatok és a legjobb gyakorlatok megosztásának uniószerte történő elősegítésére törekszenek.

A helyszínek előzetes, nemzeti szinten történt kiválasztását követően az Európai Bizottság egy független szakértőkből álló testület ajánlása alapján hozza meg döntését az Európai Örökség cím odaítéléséről. A pályázaton az egyes helyszínek önállóan, továbbá nemzeti tematikus-, vagy transznacionális helyszínként indulhatnak.

Az Európai Örökség címet 11 év alatt eddig 22 tagország 67 helyszíne nyerte el, köztük négy magyarországi pályázó helyszín: 2015-ben a Páneurópai Piknik Emlékpark, 2016-ban a Liszt Ferenc Zeneakadémia, 2018-ban a Dohány utcai Zsinagóga, 2020-ban pedig Szentendre városa. Eredményhirdetés 2026 első negyedévében várható.

A 2024-2025. pályázati ciklus nemzeti kiválasztási szakasza megnyílt. A pályázatok benyújtásának határideje: 2024. június 30.

Pályázati felhívás:

Pályázati formanyomtatványok:

EÖC 2025. évi pályázat önálló helyszínre vonatkozó pályázati űrlap

EÖC 2025. évi pályázat tematikus helyszínre vonatkozó pályázati űrlap

EÖC 2025. Évi pályázat transznacionális helyszínre vonatkozó pályázati űrlap

Az Európai Örökség címmel kapcsolatos további információk angol nyelven ide kattintva találhatók.

Nemzeti koordinátor:

Puha Magdolna

osztályvezető

Építési és Közlekedési Minisztérium

Építészeti Stratégiáért Felelős Helyettes Államtitkárság

Világörökségi Osztály

Kapcsolat:

1055 Budapest, Bihari János utca 5.

palyazat.eoc@ekm.gov.hu

Jogszabályi háttér:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1194/2011/EU HATÁROZATA (2011. november 16.) az Európai Örökség címre vonatkozó európai uniós fellépés létrehozásáról

52/2013. (VII. 15.) EMMI rendelet az Európai Örökség cím elnyerésére pályázó helyszínek nemzeti szintű előzetes kiválasztására vonatkozó eljárási szabályokról