"Ez egy különleges hét Budapesten, hiszen a világ kiváló kutatói találkoznak úgy, hogy mindemellett a magyar tehetségeknek is programot szerveztünk" - mondta a miniszter.

Hozzátette: Európa versenyképességi kátyúban van, fordulatra van szükség, amelyben meghatározó szerep jut a kutatásnak és az innovációnak. Az erről szóló nyilatkozatot a közelmúltban fogadták el Budapesten az uniós elnökség során.

Mi, magyarok kiválóak vagyunk kutatásban és innovációan, nem véletlenül kötődik hozzánk a világfórum 1999-es megalapítása. Ezt mutatja az is, hogy tavaly két Nobel-díjas kutatót adtunk a világnak, az elmúlt években pedig megkétszereztük a kutató-fejlesztők és a fiatal doktoranduszok számát, valamint megháromszoroztuk a kutatás-innovációra fordítható összegeket - sorolta Hankó Balázs.

Kitért arra, hogy a világfórum témája idén a politika és a tudomány kapcsolata lesz. Hozzátette: a politika és a tudomány közötti együttműködés Magyarországon az elmúlt évek során és most is kiváló alapokon nyugszik, "jó magyar kutatónak lenni, hiszen a világ élvonalában vagyunk", és a kormány elkötelezett abban, hogy a kutatóknak a továbbiakban is előrelépést teremtsen, ezt szolgálja a Magyar Kutatási Hálózat megújítására vonatkozó program is.

Freund Tamás, az MTA elnöke felidézte, hogy a világfórum kezdeményezője Vizi E. Szilveszter, az Akadémia egykori elnöke, egyik ötletadója pedig Gulyás Balázs volt. Az első World Science Forumot 2003-ban rendezték meg. Minden második rendezvénynek Budapest ad otthont, a köztes világfórumokat pedig valamelyik fejlődő régió országában rendezik meg.

Kitért arra, hogy a World Science Forum az UNESCO, az International Science Council (ISC), az American Association for the Advancement of Science (AAAS), az InterAcademy Partnership (IAP), a The World Academy of Sciences (TWAS), a European Academies Science Advisory Council (EASAC), a Global Young Academy (GYA) és házigazdaként a Magyar Tudományos Akadémia közös szervezésében valósul meg.

Hozzátette: idén a fő téma a tudomány és politika képviselői közötti kétirányú kapcsolat.

Mint mondta, a világfórum mindig arról szólt, hogyan tudnák a döntéshozók figyelmét hatékonyabban felhívni a globális problémákra, hogyan tudnák meggyőzni őket, hogy támaszkodjanak jobban a tudomány érvrendszerére.

A gyors globális változások korában élünk, amelyek az emberi élet szinte minden aspektusára kihatnak. Az MTA elnöke szerint az ezekből adódó kihívások kezelésére egy új, bizalmon alapuló szövetséget kell létrehozni a tudósok és a döntéshozók, illetve a tudomány és a társadalom között.

Fontos, hogy a döntéshozók igényeljék és támaszkodjanak a tudomány eredményeire, a tudomány pedig ne hezitáljon, amennyiben megjelennek olyan világjelenségek, amelyekről informálni kell a döntéshozókat - tette hozzá.

Kitért arra, hogy 122 országból több mint 1100-an regisztráltak a fórumra. "Ez páratlan lehetőség arra, hogy olyan döntések, javaslatok, ötletek szülessenek, amelyek reflektálnak a világ minden csücskén jelentkező problémákra" - emelte ki.

Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke egyebek mellett arról beszélt: a WSF koncepciójának alapja, hogy a tudományban résztvevők és a tudomány gyümölcseit élvezők, állampolgárok és egyéb szervezetek képviselői egymásra találjanak.

A kutatók feladata, hogy minden olyan partnerrel, aki valamilyen úton-módon kapcsolódik a tudomány műveléséhez, szót értsen és a jövőt is együtt tervezzék.

(MTI)