Vincze Máté szerint a múzeumok többek között olyan tárgyakat őriznek, melyek meghatározzák identitásunkat és elmondják azt, hogy kik a miskolciak, Borsod megyeiek, magyarok és európaiak. Emellett azt is elmesélik, mit csináltak elődeink, mit hagytak ránk szellemi és épített örökségül és azt, mit tanulhatunk a történelmünkből - tette hozzá.
Mint mondta, ez önmagában csak "nyersanyag", melyet a múzeumpedagógia "fűszerez meg" és tesz jól fogyasztható tartalommá a következő generáció számára, hogy élményszerűen tapasztalják meg a magyarok múltját.
A hétfői konferenciához hasonló események azt jelentik, a szakma is tisztában van azzal, hogy folyamatosan meg kell újulni, újabb és újabb módokon, kreatív élményekkel gazdagítva a közösséget, életben kell tartani ezt a "halhatatlan kultúrát" - emelte ki a helyettes államtitkár.
Vincze Máté elmondta: látható, hogy egyre több fiatal olvas könyveket és látogat el a múzeumokba, ebben pedig nagy szerepe van az olyan programoknak, mint a Múzeumok majálisa, a Múzeumok éjszakája vagy a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Utóbbin a szakmáról is szó esik, mert ilyenkor összegyűlnek a múzeumigazgatók, a muzeológusok és egymást segítik "kreatív ötletekkel, jó gyakorlatok megosztásával" - tette hozzá.
Köszöntőjének végén kiemelte, a Herman Ottó Múzeum az elmúlt években élményszerű programokat hozott létre, az új épületszárnyakkal pedig eddig kevésbé ismert "identitásmorzsákat" tettek hozzá a "miskolcisághoz". Ez azért is nagyon fontos, mert a magyarok fennmaradása ilyen eredményekben, gondolatokban és munkában gyökeredzik - fűzte hozzá.
Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója egyebek mellett arról beszélt, hogy a magyar múzeumi élet a Múzeumok éjszakájával, a majálissal és az őszi fesztivállal kialakította azt a hármas rendjét, mellyel kiemelt szerepben tud jelen lenni a kulturális közéletben. Hangsúlyozta, múzeumok nélkül nincs igazán jó, színes kulturális élet és nincs biztonságos információszerzés, tudásátadás.
Szolyák Péter, a Herman Ottó Múzeum igazgatója köszöntőjében kiemelte, megtiszteltetés az intézménnyel vendéglátóként és társszervezőként részt venni a konferencián, és reméli, ez azt is jelenti, hogy a miskolci múzeumpedagógia jó úton jár és fejlődik. Hozzátette, szerinte, a múzeumpedagógia "gyertya egy születésnapi tortán", mely a jól működő múzeumnak elengedhetetlen része.
Barta Gábor (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő többek között arról beszélt, a Herman Ottó Múzeum Miskolc hírnevét "öregbítve" meg tudott felelni az elmúlt 125 év kihívásainak, és ma is meg tudja szólítani a közönséget korosztálytól függetlenül.
A 16. Országos Múzeumpedagógiai Konferenciát Múzeumi ízfokozó címmel rendezi meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum a 125 éves Herman Ottó Múzeummal társszervezésben, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával. A kétnapos konferencia középpontjában a múzeum és a gasztronómia sokrétű kapcsolódásának feltérképezése áll.
A Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) által tavaly bevezetett Arany Süni Vándordíjat idén az érdi Magyar Földrajzi Múzeum nyerte el a Gesztenyekavalkád című programját bemutató videóval.