Varga-Bajusz Veronika közlése szerint 129 730-an felvételiztek, ami több mint 12 éve a legmagasabb szám. Elmondta: a vidéki egyetemek továbbra is népszerűek, minden második felvételiző vidéki intézményt választott. Az a célunk, hogy ezek az egyetemek a térségük motorjai, katalizátorai legyenek - hangsúlyozta. Hozzátette: a fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy helyben karriert tudjanak építeni. Az államtitkár kiemelte, hogy növekedett a jelentkezők és a felvettek száma a hátrányos helyzetű térségekből is. Ez azt jelenti, hogy "hozzáférhetőségi fordulat" valósult meg a felsőoktatásban - mutatott rá. Kitért arra is, hogy minden negyedik jelentkező harminc év feletti, akik család, munka mellett szereznek diplomát, és egyre többen jelentkeznek egyetemre a szakképzésből is. Varga-Bajusz Veronika kiemelte:

a magyar felsőoktatási intézmények minőségét a nemzetközi rangsorok visszaigazolják: 12 egyetemünk tartozik a világ legjobb öt százalékába. A cél, hogy a világ top 100 egyeteme között legyen egy magyar intézmény - jegyezte meg. Az egyetemek nagyon szépen haladnak a ranglistákon, legjobb helyen a Semmelweis Egyetem áll, de több egyetem is ki tudott törni, például az Óbudai, vagy a Széchenyi Egyetem.

Beszámolt arról is, hogy a Pannónia program és a HU-rizont program biztosítja a mobilitási lehetőségeiket a felsőoktatásban tanulók, dolgozók, kutatók számára. Hozzátette: teljes kreditelismerést vezettek be. Varga-Bajusz Veronika a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is beszélt arról, hogy a megújult magyar egyetemek nagyot léptek előre a világranglistán. "Úgy gondoljuk, a magyar egyetemeknek már nem egymással kell versenyezniük, hanem a nemzetközi térben" - mutatott rá. Elmondta, hogy már 46 ezer külföldi hallgató tanul magyar egyetemeken, a Pannónia programnak köszönhetően pedig több mint négyezer bilaterális kapcsolat épült a hazai és külföldi intézmények között. Beszámolt arról is, hogy az idei felvételin a gazdaságtudományi, műszaki, informatikai szakok és a pedagógusképzés volt a legnépszerűbb. Jelezte: összesen 87 ezer állami ösztöndíjas hely van, az elmúlt években is tízből nyolcan ösztöndíjas helyre kerültek be.

(MTI)