Varga-Bajusz Veronika a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Technikum csaknem 1,8 milliárd forintból megvalósuló új tanműhelyének alapkőletételén azt mondta: Zala járműipari szereplői elsősorban olyan helyi vállalkozások, amelyek már most képesek egyedi, magas minőségű termékeket előállítani. A vármegyében jelenleg 760 diák tanul gépészeti vagy járműipari szakon, de a számuk a munkaerőpiaci igényekkel nőni fog. Az államtitkár rámutatott: a zalaegerszegi intézmény a fiataloknak biztosítja a sikeres karrierhez elengedhetetlen feltételeket és lehetőségeket. A politikus kifejtette: "az érték a munkát végzőkben van", ezért kell biztosítani, hogy minden fiatal, aki szakképzésben tanul, olyan végzettséget szerezzen, amellyel el tud helyezkedni, biztosítja számára a megfelelő életkörülményeket, és megnyitja az utat a szakmai karrier, a felsőfokú tanulmányok vagy új szakismeretek elsajátítása felé. A tanulmányokhoz megfelelő motivációt ad az inspiráló munkakörnyezet, az ösztöndíj, a duális képzés keretében elérhető, akár 160 ezer forintos munkabér, míg az életkezdéshez és a karrier kibontakoztatásához a pályakezdési juttatás, valamint a négymillió forintos, kamatmentes munkáshitel is hozzájárul.
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, egyben az Autóipari Próbapálya Zala Kft. (APZ) ügyvezetője arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia révén a negyedik ipari forradalmat éljük meg, az eddigi legnagyobb technológiaváltást. A korábbiaknál is voltak félelmek a munkahelyek elvesztésétől, de minden ipari forradalom után több lett a munkahely, és jobb lett a megélhetés. Átstrukturálódnak a munkakörök, magasabb hozzáadott értékűek, könnyebben elláthatóak lesznek az autóiparban is. Azokat a feladatokat, amelyeket nem tudnak robotokkal megoldani, ugyanakkor egyre komplexebbek is, azokat meg kell tanítani a fiataloknak - jegyezte meg a kormánybiztos. Kitért arra, hogy az APZ tulajdont kíván szerezni a zalaegerszegi duális képzést folytató intézményben, ezzel is hozzájárulva a szakképzéshez. Szabó Károly, a szakképzési centrum kancellárja elmondta: csaknem egy év alatt épül fel a 660 négyzetméteres, közel nulla energiaigényű zalaegerszegi épület, amelyet mintegy 300 millió forint összegből szerelnek fel gépészeti és járműipari berendezésekkel, valamint a szükséges informatikai háttérrel. A képzés a járműipari tesztpálya munkaerőpiaci igényeit is kiszolgálja, ezért a környező vármegyékből is számítanak tanulókra.
Balaicz Zoltán polgármester (Fidesz-KDNP) felidézte, hogy az elmúlt bő egy évtized alatt jelentős fejlődésen ment át Zalaegerszeg, ahol ötezer új munkahely létesült. A jövőt jelentő fejlesztésekhez megfelelő szakemberekre van szükség, az új képzőhely pedig biztosítja, hogy a képzések révén a város tovább fejlődhet.