Az elmúlt tíz év a víziközmű ágazat aranykora volt Magyarországon, ezermilliárd forint értékben valósultak meg víziközmű fejlesztések ez idő alatt - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára Beleg településen, a mintegy 600 lakosú Somogy vármegyei község víziközmű beruházásának záróeseményén.

V. Németh Zsolt kiemelte: a fejlesztéseknek köszönhetően Magyarország az Európai Unióban átlag feletti, a környező országokhoz képest pedig kiemelkedő eredményeket tud felmutatni.

A vezetékes ivóvíz ellátás közel 100 százalékos, a szennyvízhálózat kiépítettsége 83,5 százalékos, ami a háztartások bekötését és legalább biológiai tisztítást jelent - tette hozzá az államtitkár.

V. Németh Zsolt kiemelte, hogy Magyarországon a 2004-es európai uniós csatlakozás óta 240 milliárd forintot fordítottak ivóvízminőség-javító programokra, így a 21 évvel ezelőtti 365-ről mára 9-re csökkent azon települések száma, ahol a magas vas-, mangán- vagy ammóniumtartalom miatt kifogásolható a víz minősége. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a következő években elérik: sehol sem lesz kifogásolható a vízminőség.

Az államtitkár utalt rá, hogy a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság érdekében a közelmúltban elindították az elöregedő hálózatok rekonstrukciós programját, amelyre a Nemzeti Vízművek létrehozásával, új finanszírozási rendszer bevezetésével, a vízdíjak közötti különbségek megszüntetésével, az érdemtelen nyereségek és méltánytalanul képződött veszteségek országos kiegyenlítésével és egy ellentételezési, fejlesztési alap létrehozásával nyílt lehetőség.

Tavaly már 800 kilométer hálózat újult meg a program részeként - jegyezte meg.

V. Németh Zsolt a vízügyről szólva beszámolt arról, hogy az elmúlt két évtizedben "soha nem látott mértékben" fejlesztették az ország vízkárelhárítási, főként árvízvédelmi képességeit.

A következő időszakban korszakhatárhoz érnek, a fókusz egyre inkább a gazdaságtámogató vízkészlet-gazdálkodáson és a vizek megtartásán lesz. Folyamatos együttműködés, tervezés, karbantartás és fejlesztés szükséges ahhoz, hogy az életminőséget meghatározó infrastruktúra jól működjön és megfeleljen a vele szemben támasztott elvárásoknak - tette hozzá.

V. Németh Zsolt Beleg víziközmű-fejlesztéséről azt mondta: a településen két új kutat alakítottak ki, megújult a víztorony, valamint 6700 folyóméternyi vezetékhálózat tisztítását végezték el.

A projekt hozzájárul a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátásához, az ivóvízminőség és az ellátásbiztonság javításához, a víztakarékossághoz, és az energiahatékonysághoz is - fűzte hozzá.

Szászfalvi László (KDNP), a térség országgyűlési képviselője azt közölte, hogy "a magyar jövő a magyar vidéken van, ha nincsen magyar vidék, akkor nincsen Magyarország és nincs Magyarországnak jövője".

"A legfontosabb mindannyiunk számára, hogy ez a magyar vidék megmaradjon, ez a magyar vidék fejlődjön", és minél több ehhez hasonló beruházás megvalósulhasson Somogyország kistelepülésein - fogalmazott.

Kiemelte, nagyon sok ember együttműködésének, mindennapi alázatos, kitartó munkájának köszönhető, hogy az 516 millió forintos projekt megvalósulhatott, hozzájárulva az itt élők életminőségének javításához, a környezet megóvásához.

Vámosi Róbertné (Fidesz-KDNP) Beleg polgármestere méltatta, hogy az öt évig tartó beruházás eredményeként a község új víziközművet kapott, a korszerű technológiával sokkal jobb minőségű ivóvízhez juthat a lakosság.

(MTI)