A magyar víziközmű-ágazat az egyik legsikeresebb időszakát zárta, az elmúlt bő egy évtizedben mintegy ezermilliárd forintnyi fejlesztést hajtott végre a kormány a szakágban - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára kedden Kazincbarcikán, a térséget is érintő víziközmű-fejlesztéssel kapcsolatos projekt zárórendezvényén.

V. Németh Zsolt elmondta, egyebek közt megduplázódott az országban található szennyvíztisztító telepek száma, és míg a nem megfelelő vízminőségű települések száma az uniós csatlakozáskor 365 volt, mára kilencre csökkent. Hozzátette, a magyarországi lakásokat illetően több mint 96 százalékos az ivóvízellátás és a szennyvízelvezetéssel és tisztítással érintett lakások aránya is 84 százalékos.

Az államtitkár véleménye szerint új célok mentén, más módon kell folytatni a fejlesztéseket, hiszen - mint mondta - a globalizáció, a klímaváltozás és az energiaváltozás mind új kihívások. Az új időszak egyik kiemelt feladata lesz például a szennyvízcsatorna-hálózat teljessé tétele. Ebben az évben a kormány mintegy 200 milliárd forintot fordít a víziközmű-hálózatok fejlesztésére, ebből mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházást jelent - mondta.

Úgy fogalmazott, "jó alapokkal és rendszerrel indulhatunk a jövőbe", hiszen mostanra szervezetileg is megváltozott a magyar víziközmű-szolgáltatás. Míg 2010-ben 400 szolgáltató látta el ezt a feladatot az egész országban, ez a szám mára 35-re szűkült. Hozzátette, ez az integráció nagyobb biztonságot nyújt a településeknek és a térséget érintő beruházás is jó példa arra, hogy vízbázisok összekapcsolásával, térségi igények más módon való kielégítésével optimális ellátás biztosítható, megfelelve a másféle követelményeknek.

V. Németh Zsolt szerint a Borsod megyei regionális víziközmű rendszerek bővítése keretében távvezetékek építése, az ÉRV Zrt. Miskolc-borsodi régió közötti kooperációs vezeték létesítése, valamint a Verpelét és térsége biztonságos vízellátása című projektek kulcsfontosságúak a régió fejlődése szempontjából. Ismertette, az Északmagyarországi Regionális Vízművek (ÉRV Zrt.) koordinációjában 13,5 milliárd forint európai uniós forrás felhasználásával több mint 70 kilométer teljesen új regionális hálózat épült ki a kapcsolódó létesítményekkel együtt. Ezzel mintegy harminc település stabilabb vízellátása valósul meg. A beruházások nemcsak a térségi vízszolgáltatás biztonságát és hatékonyságát növelik, hanem erősítik a közösségek közötti kapcsolatokat is és választ adnak Északkelet-Magyarország speciális vízrajzából eredő kihívásokra - mondta V. Németh Zsolt.

A rendezvényen Kiss János fideszes országgyűlési képviselő többek között arról beszélt, a beruházássorozat "példát is mutat a jövő felé". A projektek nemcsak vízbiztonságot, vízminőséget, hanem víztakarékosságot is biztosítanak. Horváth László fideszes országgyűlési képviselő egyebek mellett említést tett arról, hogy szükség van a vizek megtartására, mert vannak olyan térségek, ahol tíz éven belül jelentős probléma lesz a megfelelő mennyiségű és minőségű víz garantálása. Hozzátette, víztározókat kell építeni és a villámárvizes helyzetekre is megoldást kell találni.

Lőrinc Ákos, az ÉRV Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében elmondta, a vállalat öt vármegye területén végez szolgáltatást, ahol a munkavállalók "együtt küzdenek azért", hogy ezekben a régiókban mindenkinek meglegyen a jóléte. Ehhez a jóléthez alapvető fontosságú az ivóvíz biztosítása és a szennyvizek megfelelő elvezetése és megtisztítása. A közös munka a lezárt projektekben is megmutatkozik, hiszen az országgyűlési képviselőkkel és polgármesterekkel szoros együttműködésben tudtak tenni azért, hogy az érintett településeken biztosított legyen a megbízható, stabil vízellátás - fűzte hozzá.

(MTI)