"Meggyőződésünk szerint az európai uniós tagállamok elidegeníthetetlen joga, hogy eldönthessék, melyik más államot akarják beengedni az európai országok közösségébe - mondta Orbán Balázs az uniós csúcstalálkozó alkalmából magyar újságíróknak nyilatkozva.

Hangsúlyozta: ezt a jogot a tagállamoktól nem lehet elvenni. Ezt a jogot az európai uniós polgároktól nem lehet eltagadni. "Ezért azt gondoljuk, hogy a demokratikus véleménynyilvánításra ebben a kérdésben szükség van" - húzta alá.

Kiemelte: Ukrajna uniós csatlakozása esetén "elképesztő" költségekkel kellene számolni. Mind Ukrajna újjáépítése, mind az ukrán állam működésének finanszírozása, mind pedig a kohéziós politika és az agrárpolitika átalakítása kapcsán beláthatatlan mértékű költséget és veszteséget is jelentene Magyarország számára.

"Meggyőződésünk szerint Ukrajna uniós integrációja folyamatának felgyorsítását a jelen helyzetben felelősen nem lehet támogatni" - fogalmazott.

Szavai szerint az orosz-ukrán háború kérdésében megszűnt az egységes európai álláspont, ami - véleménye szerint - annak tudható be, hogy alapvetően változott meg a helyzet az elmúlt hónapokban. Az Amerikai Egyesült Államok új vezetése ugyanis nagy erőkkel dolgozik azon, hogy a kommunikációs csatornák helyreálljanak az oroszokkal, illetve azon, hogy minél előbb a tűzszünet és a béketárgyalások irányába lehessen elmozdulni - magyarázta.

Ez egybecseng azzal a pozícióval, amelyet a magyar kormány immár három éve elfoglal - emlékeztetett.

Ezzel szemben - emelte ki - a brüsszeli intézményrendszer és több tagállam szerint az Európai Tanácsnak az elmúlt három évben kudarcos háborús stratégiája folytatását kellene támogatni. A fegyverszállítást és a katonai konfliktus elnyújtását. "Ehhez mi magyarok nem tudunk hozzájárulni" - jelentette ki. Előbb-utóbb az idő és a helyzet megváltozása ki fogja kényszeríteni Európából és a brüsszeli bürokráciából is a józanabb megközelítést. "Megvárjuk" - húzta alá.

Ha az Európai Unió kitart háborúpárti álláspontja mellett, akkor le fog maradni. Nem fog részt venni a béketárgyalásokon - hívta fel a figyelmet.

"Meggyőződésünk szerint az Európai Uniónak a tűzszünetet és a béketárgyalásokat célzó amerikai erőfeszítéseket kell támogatnia" - tette hozzá nyilatkozatában a miniszterelnök politikai igazgatója.

(MTI)