A konstrukciónak köszönhetően a hazai báb- és kőszínházi műhelyek kiszámítható állami finanszírozás mellett tervezhetik alkotó tevékenységüket. Hankó Balázs miniszter 2024 ősze óta számtalan egyeztetést folytatott a társfenntartó városvezetőkkel, a színházak vezetőivel és a szakmai szervezetekkel. A Kulturális Államtitkárság ez év elején előkészítő tárgyalásokon ismerte meg a társfenntartók lehetőségeit, álláspontját, kereste fel a színházakat, amelynek köszönhetően az új szerződések figyelemmel tudnak lenni a különbözőségekre, reagálni tudnak egy- egy település vagy színház helyi adottságaira.
A kulturális kormányzat biztosítja az eddigi támogatási összegeket, azzal, hogy teljesítmény mutatók szerződésbe emelésével 10-15% többletforrás szerzési lehetőséget nyit meg a színházak számára. Továbbra is garantáljuk a 2022. évi kulturális bérfejlesztés fedezetét is. Az állami támogatás a színházak kérését elfogadva, a likviditást segítendő negyedéves bontásban kerül folyósításra. Az egyeztetések során számos szakmai javaslat fogalmazódott meg. Így többek között az általános iskolások színházlátogatását támogató Lázár Ervin Programban való részvétel, a repertoárokban a hazai klasszikusok nagyobb arányú szerepeltetése, egyetemes klasszikusok és kortárs darabok megjelenítése mellett. Figyelembe vesszük és anyagilag honoráljuk a több előadóművészeti területen is aktív intézményeket, a saját gyártóbázist és varrodát fenntartó műhelyeket. Többletforrás szerezhető például a kooprodukciós előadások létrehozásával, hazai és nemzetközi fesztiválok szervezésére és felsőoktatási intézményi együttműködéssel.
Örömmel tapasztaltuk, hogy a színházak szakmai szervezetei elkötelezettek a teljesítményelvek mellett. Egyetértünk a direktorokkal abban, hogy az egyes szempontok erősítik a szakmai minőséget és segítenek abban, hogy a színházak megkeresve az együttműködési lehetőségeket hatékonyabban működjenek. Ezzel a európai kulturális finanszírozásban is egyedülálló konstrukcióval mindenki nyertes, de leginkább a színházat szerető nézők.