Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára elmondta: az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának döntése alapján 15 új vegyület kerül a pszichotróp anyagokról szóló bécsi egyezmény jegyzékeibe. A 15 vegyület közül öt anyagot a magyar kockázatelemzés is veszélyes, pszichotróp anyagnak minősített, ezért azok már szerepelnek a magyar jogszabályok jegyzékén.     
Elmondta: a részes államok kötelezettsége meghozni azokat a jogalkotási intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az egyezményeket saját területükön hatályba léptessék és végrehajtsák.

Zsigmond Barna Pál (Fidesz) az előterjesztések támogatását kérte.
A jobbikos Rig Lajos gyorsabb kormányzati reakciót szorgalmazott a pszichotróp anyagokkal és dizájnerdrogokkal szembeni hatékony fellépés érdekében, mert szerinte ma több hónapos lemaradásban vannak a hatóságok a kábítószer-terjesztők mögött. Azt javasolta, hogy a gyorsaság érdekében miniszteri rendeletben szabályozzák ezeket a kérdéseket.     
Nacsa Lőrinc (KDNP) jelezte: 2015-től már miniszteri rendeletben határozzák meg az új pszichoaktív anyagok jegyzékét. Hangsúlyozta: Magyarországon van érvényben az EU-ban a legszigorúbb szabályozás a pszichotróp anyagok birtoklásával kapcsolatban, a kormány és a Fidesz-KNDP célja, hogy megvédje a fiatalokat a rájuk leselkedő veszélyektől.
Az MSZP nevében Mesterházy Attila támogatta az előterjesztéseket. Kiemelte: a kábítószer-politikáról kevés szó esik a Házban a probléma mértékéhez képest. Úgy vélte: a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények felderítésére kevés a rendőri erőforrás.
Az LMP frakcióvezetője, Keresztes László Lóránt arra hívta fel a figyelmet: bár Magyarországon valóban szigorúak a drogtörvények, mégsem sikerült a veszélyt visszaszorítani. Iskolai prevenciós programokat szorgalmazott, valamint arra figyelmeztetett: a mélyszegénységben élőket érinti leginkább dizájnerdrogok problémája.

Horváth Ildikó államtitkár zárszavában egyetértett azokkal a javaslatokkal, amelyek gyorsítani, szigorítani akarják az eljárásokat. Jelezte: egy idei kormányrendelet-módosítással egyszerűbbé vált az anyagok jegyzékbe vétele, hogy a dizájnerdrogokra való regálás még gyorsabb legyen.
Hangsúlyozta: Magyarországon is működik a korai jelzőrendszer, a 2019-ig eltelt 15 évben mintegy 730 anyagot azonosítottak Európában, amiből jócskán kivette a részét Magyarország
is.

(MTI)