Az onkológia elmúlt harminc évét, az 1992 óta történt fejlesztéseket foglalta össze a tárcavezető. Az első Nemzeti Rákellenes Programot 1993-ban Prof. Dr. Kásler Miklós állította össze, Prof. Dr. Ottó Szabolcs onkológussal az Országos Onkológiai Intézet akkori főigazgató-helyettesével és az intézet munkatársaival. Az Országos Onkológiai Intézet a magyar onkológia epidemiológiai, szervezési, módszertani, terápiás, kutatási és oktatási központja. Hazánkban és a környező országokban az egyetlen átfogó rákcentrum, és az egyetlen, amely nemzetközi akkreditációval rendelkezik. Igazodva a legkorszerűbb eljárásokhoz, módszerekhez, szakmai protokollokhoz a Nemzeti Rákellenes Programot, megalkotása óta a modernebb szakmai szempontok szerint, ötször újították meg. Legutóbb 2018 őszén az emberi erőforrások minisztere az első intézkedések között kezdeményezte a Nemzeti Egészségügyi Programok megalkotását, és kérésére az intézet az aktualizált Nemzeti Rákellenes Programban foglalta össze az onkológiai betegellátás követelményeit.


Az 1994-ben kiadott Onkoterápiás megújítása is a modern betegellátás gyógyszeres-, sugár-, képalkotó-, és eszközpark kritériumainak megfelelően. A Nemzeti Egészségügyi Programok azokat a népegészségügyi jelentőségű betegségeket foglalják össze, amelyek Magyarországon a lakosság nagy részét érintik, amelyekben a legtöbben meghalnak, vagy súlyos, maradandó egészségkárosodást szenvednek. Ezek a betegségterületek a keringési-, a daganatos-, a mozgásszervi-, a mentális zavarok-, a gyermekkori betegségek és az infektológia. Minden Nemzeti Egészségügyi Program ugyanolyan struktúrában és tartalommal épül fel. Tartalmazza az elsődleges, másodlagos prevenciót, a diagnózist, a terápiát, az intézményi struktúrát, a kutatást, az oktatást. A programok országos rendszer kiépítését tervezik meg, olymódon, hogy a megelőzéshez, gyógyításhoz, rehabilitációhoz, magasszintű struktúrát, infrastruktúrát, humán erőforrást és szakmai tartalmat biztosítanak.


Az onkológiai betegellátáshoz kapcsolódik a hospice tevékenység is, amely immár harminc évre tekint vissza. Prof. Dr. Kásler Miklós részese volt a hospice ellátás magyarországi megalapításának és országossá történt kibővítésének. A Magyar Hospice Alapítvány munkája egyedülálló és elismert: „A hospice nem arról szól, hogy véget ér az élet, hanem arról, hogy még tart”. Ennek szellemében dolgoznak a munkatársak minden fizikai és lelki erejükkel.
Az onkológiai betegek országos népegészségügyi szűrése már három lokalizációban szervezhető. A méhnyakrák szűrést 1993-ban indították el Magyarországon, majd 2002-ben az első Orbán-kormány az emlőrák szűrést szervezte meg. A negyedik Orbán-kormány ideje alatt, Prof. Dr. Kásler Miklós kezdeményezésére 2018 novemberétől Magyarországon is elkezdődött a harmadik lokalizációban történő népességszintű szűrés, a vastag-végbél szűrése.
Az onkológia beruházásai érintik mind a diagnosztika és a három terápiás modalitás (daganatsebészet, sugárterápia és gyógyszeres kezelések) eszközparkjának fejlesztését. Az országos onkológiai hálózatban az amortizálódó készülékek folyamatos cseréjén kívül új MR, PET/CT, PET/MR készülékek beépítése történik meg, továbbá a robotsebészet kialakításához olyan sebészi robotok beszerzése, amelyek a legkorszerűbb feltételeket biztosítják a betegek gyógyításához. Mindezek mellett Salgótarjánban hamarosan elkészül az új sugárterápiás központ is.