Az államtitkár kiemelte: a gyermekvédelmi szakemberek munkája csak akkor lehet sikeres, ha más hatóságokkal együtt tudnak eljárni, így tudják a leginkább segíteni a bajban lévő gyermekeket. A rendvédelem és a gyermekvédelem közötti együttműködést erősíti a most átadott gyulai Meghallgató és Terápiás Központ is.

 

A központok létrehozásával az izlandi úgynevezett Barnahus-modellt vette át Magyarország, a szó gyermekházat jelent. Az első Barnahus-központ 1998-ban, Izlandon jött létre, Magyarországon elsőként Szombathelyen kezdett működni, azóta Debrecenben és két budapesti helyszínen létezik, a gyulai az ötödik.

 

A Meghallgató és Terápiás Központban alkalmazott Barnahus módszer lényege, hogy segítsék a bántalmazott, különösen a szexuálisan bántalmazott gyermekek vallomástételét, és ezáltal érvényes bizonyítékokat lehessen szerezni a bírósági eljárások számára, anélkül, hogy a gyermeket újra és újra meghallgatnák, elkerülve ezzel azt a retraumatizációt, amely a gyermeket a történtek többszöri elismétlése során éri.

Fülöp Attila emlékeztetett: egy törvénymódosításnak köszönhetően 2021 óta a központokban készített kép- és hangfelvételek bizonyítéknak minősülhetnek. A gyulai központban az eredeti modellt túlhaladva lehetőség van az áldozatok terápiás kezelésére is. 

A módszer sikerét példázza, hogy 2019-ben még csak 29 esetben alkalmazták hazánkban, 2022-ben viszont már 310 ügyben vették igénybe ezeket a speciális szolgáltatási központokat.

 

(MTI/BM)