A pajzsmirigy-rák az egyik legjellemzőbb belső elválasztású mirigyekkel kapcsolatos daganat, mely többnyire jó prognózissal rendelkezik az 5 éves túlélési ráta szempontjából. Hasonlóan az egyéb daganatos megbetegedésekhez, az elváltozás klinikai viselkedése, a rosszindulat mértéke, valamint a betegség várható kimenetele határozza meg a választandó kezelési módot.
A pajzsmirigy daganatok földrajzi régiónként eltérően 100 000 lakosra évente 1-5 új megbetegedést okoznak. A daganat specifikus túlélési adatok az utóbbi évtizedben folyamatosan javultak. Az évenként regisztrált új betegek mortalitása 10 százalék körül van. A daganat specifikus túlélési valószínűségek 20 év múltán papillaris rák esetén 80-90 százalék, follicularis daganat esetén 70-80 százalék.
Jelen egészségügyi szakmai irányelv ajánlásokat fogalmaz meg a pajzsmirigy daganatok kb. 95 százalékát kitevő folliculáris hám eredetű daganatok elsődleges és másodlagos megelőzése, komplex diagnosztikája, multimodális terápiája, a betegek követéses gondozása, rehabilitációja és hospice támogatása kapcsán.
Az egészségügyi szakmai irányelvfejlesztést indokolja az össztársadalmi rákellenes küzdelemben (Nemzeti Rákellenes Program) kiemelt jelentősége, a daganatok társadalmi veszélyessége (a népesség halálozása szempontjából a második legveszélyesebb betegség-csoport) és a tudományos ismeretszerzés felgyorsulása.
Az egészségügyi szakmai irányelv közvetlen célja az átfogó szemléletű komplex ellátás folyamatosságának biztosítása minden egyes beteg részére. Az ellátás biztonságát és egyenletesen magasabb színvonalra emelését olyan egységes módszerek alkalmazása/elterjesztése szolgálja, amelyek a gyógyítás eredményessége és költséghatékonysága szempontjából egyaránt megfelelnek a bizonyítékokon alapuló orvoslás követelményeinek.
Az egészségügyi szakmai irányelv ajánlásainak betartásával egészségnyereséget, az egészségügyi ellátás minőségének, valamint a beteg állapotának javulását (pl.: túlélés, életminőség, stb.) lehet elérni, hatékony erőforrás felhasználás mellett.