Szentpéteri Sándor azt mondta, hogy a főváros környéki agglomeráció erdeinek szerepe az elmúlt évtizedekben alapvetően átalakult: 50-60 évvel ezelőtt kifejezetten gazdasági célokat szolgáltak, már azonban ez gyökeresen megváltozott.

Az agglomerációs erdők ökoszisztéma szolgáltatásai nemcsak a legszűkebb értelemben vett helyi lakosság, hanem egyre nagyobb térség, egy egész régió és több millió ember számára fontosak.

Kiemelte, a turisztikai fejlesztések célja, hogy ember és az erdő között ne konfliktus, hanem összhang legyen, megvalósulhasson a természetkárosítás nélküli erőlátogatás.

Fotó: Pilis Parkerdő Zrt.

Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára azt mondta, hogy a kormány 55 millió forintot biztosított a Pilisi Parkerdő Zrt.-nek a Téry Ödön Nemzeti Turistaház-fejlesztési Programban. Ebből az összegből három turistaház újult meg: a Czibulka János Kőhegyi Menedékház, a Budakeszi Vadászház és az Anna-laki pihenő - közölte. Utóbbit teljes felújították, kicserélték a bútorokat, modernizálták a kiülőket és az energetikai rendszert. A pihenőhely befogadóképessége tízről huszonkettőre nőtt. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a koronavírus-járvány miatt az elmúlt másfél évben kevés lehetőség volt a közösségi életre. Öt és fél millió beoltott után a korlátozások jelentős része megszűnik, és lehetőség lesz összejövetelekre, vagy közös kirándulásokra, időtöltésekre, amelyek egyik célpontja az Anna-laki pihenőhely is lehet - tette hozzá.    

Petényi Mirkó, az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ kommunikációs igazgatója kiemelte: országszerte 98 turistaház újul meg az év végéig. Reményét fejezte ki, hogy a következő években azt a néhányat is felújítják, amely eddig kimaradt.

Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója közölte, hogy az Anna-lak kibővítése és felújítása a megnövekedett turisztikai igényeket szolgálja, a XXI. század követelményeire figyelve. A megújuló energia használata nem csak az általuk követett fenntartható erdőgazdálkodásból következik és csökkenti a ház karbonlábnyomát, de reményeik szerint a jövendő vendégek figyelmét is felhívja a környezettudatosságra és a természetkárosítástól mentes, felelős erdőhasználatra. Hozzátette, az erdőgazdaság által kezelt erdők mintegy hárommillió embernek nyújtanak lehetőséget pihenésre, a szabadidő aktív eltöltésére.

 

 

(AM Sajtóiroda )