A táborokat szervező Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet Alapítvány) az Erzsébet Táborok táboroztatási programban a Kormány támogatásával biztosította a szállást, a napi étkezéseket, az egészségügyi ellátást és számos programot az iskolások számára. A zánkai és fonyódligeti táborokba közel 700 intézményből érkeztek csoportok, országszerte 510 településről, valamint határainkon túlról is.
Idén is ingyenesen utazhattak a csoportok a balatoni táborokba és haza. A lehetőséget több mint 22 ezer táborozó vette igénybe. A vonatutat az Erzsébet Alapítvány szervezte és kormányzati támogatással finanszírozta.
A gyermekek a Balatonnál koncerten, hagyományőrző, digitális kompetenciafejlesztő és sportprogramokon, ügyességi játékokon, zenei és táncfoglalkozásokon, környezetvédelmi és ismeretterjesztő előadásokon, közösségépítő, továbbá keresztény szellemiségű lelki programokon is szabadon részt vehettek, emellett kalandpark, sárkányhajózás és íjászat is várta őket. A Zánkai- és a Fonyódligeti Erzsébet-táborok exathlon pályáján a gyerekek közel 50 km-t tettek meg, és összesen mintegy 600 órát sétahajóztak.
Hétvégente családok érkeztek a zánkai táborba, akikre a strandoláson kívül egyebek mellett kézműveskedés, családi mozi és koncert is várt. Erdélyben a tábori programok székelyföldi kirándulásokkal is kiegészültek. Az Erdélyi Erzsébet-tábor idén 10 éves és immár 5 éve táborozhattak magyarországi gyerekek erdélyi társaikkal közösen. A Madarasi Hargitánál fekvő táborhelyen az elmúlt évtizedben több mint 20 ezer anyaországi és határon túli magyar gyermek kapcsolódott ki.
Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről, Őrvidékről, Kárpátaljáról és Horvátországból is érkeztek gyermekek a balatoni táborozásra, összesen több mint 3 ezren.
A zánkai és a fonyódligeti táborhelyeken kiválóan felszerelt „kis kórház” jellegű egészségházakban 24 órás gyermekorvosi ügyeletet láttak el minden turnusban a Bethesda Gyermekkórház orvosai és ápolói, az Országos Mentőszolgálat munkatársai esetkocsival voltak jelen folyamatosan a táborokban, a parton vízimentők vigyáztak a táborozókra. Biztonsági szolgálat ügyelt arra, hogy illetéktelenek ne zavarhassák meg a gyermekek táborozását. Ezt a célt szolgálja Zánkán és Fonyódligeten is a kerítés, továbbá a 24 órás kontrollal működő biztonsági kamera-rendszer is. Minden turnusban vészhelyzeti parancsnok is szolgált, akinek elsődleges feladata az azonnali intézkedés megszervezése, valamint egy esetleges vészhelyzeti koordináció volt. Vészhelyzeti intézkedésre nem volt szükség.
A balatoni – zánkai és fonyódligeti – vakáció során napi ötszöri étkezést biztosított az Erzsébet Alapítvány. 10 hét alatt egyebek mellett közel 65 tonna zöldséget és gyümölcsöt, 35 tonna húst, továbbá mintegy 770 ezer sós és édes péksüteményt fogyasztottak el a táborozók, ebédre vagy vacsorára pedig több mint 11 tonna száraztészta főtt ki. A kiszolgálás során a glutén-, laktóz- és tejfehérjementes, valamint a vegetáriánus étkezésekre is figyelemmel voltak a szervezők. A menüket dietetikus és élelmezési szakember állítja össze minden évben.
Az Erzsébet-táborok a felújítások óta négyévszakossá váltak: a Zánkai Erzsébet-tábor szeptember 9. és 27. között osztálykirándulásoknak ad otthont hétfőtől szerdáig, valamint szerdától péntekig tartó turnusokban. A zalaszabari gyógyító táborok decemberig tartanak, november közepétől pedig karácsonyi táborokat szervez az Erzsébet Alapítvány Zánkán.
Köszönjük az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány és mindazok munkáját, segítségét, akik bármilyen módon hozzájárultak ahhoz, hogy az idei nyáron is tartalmas és biztonságos kikapcsolódásban lehetett részük a táborozóknak.
A Kormány a jövőben is támogatja a magyar családoknak kedvezményes kikapcsolódási lehetőséget nyújtó Erzsébet-táborok működését.