Nagy István kiemelte, hogy „a hungarikumok olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó büszkeségeink, amelyek csak a magyarságra jellemzőek. Egyediek, különlegesek, minőséget jelentenek. Kifejezik identitásunkat, páratlan kultúránkat, segítenek bemutatni a Kárpát-medence gazdag természeti és épített örökségét.” 

Fotó: Fekete István

Köszöntőjében rávilágított, hogy az Agrárminisztérium kiemelt figyelmet fordít a hungarikumok népszerűsítésére. A szaktárca idén már tizennegyedik alkalommal hirdette meg a hungarikum pályázatot; ebben az évben 650 millió forintos keretösszeg állt rendelkezésre. A népzene és a néptánc világához kapcsolódó kezdeményezések hangsúlyosabban jelentek meg a támogatott tevékenységek között.

Fotó: Fekete István

Az agrárminiszter szerint a tárogató méltán érdemli meg a hungarikum címet, ugyanis ez egy különleges, sajátos, utánozhatatlan hangú, ízig-vérig magyar hangszer. Ennek a hangszernek a története évszázadokra nyúlik vissza, igazi aranykorát a Rákóczi-szabadságharc idején élte, ugyanis ekkor vált a szabadság hangjává. Ugyanakkor a tárogatónak nemcsak nagyon szép múltja és jelene van, hanem azáltal, hogy hungarikum lett, biztosan jövője is lesz – tette hozzá.

(AM Sajtóiroda )