Az Európai Unió a közismert operatív programok tagállami hatáskörben tervezett és kiírt pályázatai mellett közvetlenül az Európai Bizottság által irányított támogatási programokat is fenntart. Ezek a fejlesztési igények rendkívül széles területeit fedik le, mint például: közlekedési és energetikai hálózatok, kultúra, önkéntességi akciók, természetvédelem, kutatás és innováció, digitalizáció, közigazgatási együttműködések, egészségügy, nukleáris és űripar. Közös jellemzőjük, hogy a közös európai célokat közvetlenül támogatják, így a pályázatok kiírása az unió teljes területére érvényes, bármely tagállamból lehet jelentkezni és az elbírálás is közvetlenül, európai szinten történik. Ezek a programok olyan területek támogatását is lehetővé teszik, amik a tagállami irányítású programokban nem megoldhatóak. Annak érdekében, hogy a magyar emberek minél hatékonyabban és minél szélesebb körben férjenek hozzá ezekhez a közvetlen uniós forrásokhoz, a Kormány pályázatot írt ki, amely önerőhöz és előkészítési költségekhez nyújt támogatást hazai forrásból.
Magyarország Kormánya elkötelezett a fejlesztési források hatékony felhasználása mellett. Kiemelt célunk, hogy a közvetlen irányítású uniós programok esetében is sikeres és eredményes legyen a hazai részvétel. Ennek támogatására a Kormány életre hívta a központi forrás-koordinációt, ami egy új intézményi segítséget teremtett a pályázók és a programfelelősök számára. A koordináció feladata, hogy segítse a pályázók felkészülését, tájékoztatását, érdekeik érvényesítését az uniós színtéren. Küldetése, hogy finanszírozással, információval támogassa a magyar pályázókat és partnereiket az uniós forrásokhoz való hozzáférésben, a sikeres együttműködésben, a minél több eredményes és versenyképes uniós pályázat elérésében. A hazai pályázók érdekeit 2021 szeptemberétől nemzetközi szinten képviseljük a Budapesten és Brüsszelben működő Magyar Fejlesztésösztönző Irodán (MFOI) keresztül, amely lobbi és tanácsadó szervezetként a magyar gazdasági szereplők és nem kormányzati szervezetek európai uniós érdekképviseletét erősíti.
A közvetlen irányítású uniós programokban való eredményesebb hazai részvétel érdekében a Kormány a pályázóknak hazai forrásból önerő és előkészítési költség támogatást nyújt. A támogatás célja a pályázatok sikerességének javítása és azoknak a jelentkezőknek a segítése, motiválása, akik megfelelő erőforrások hiányában nem használhatták ki eddig a közvetlen uniós pályázati lehetőségeket.
A közvetlen irányítású uniós programok pályázataihoz szükséges előkészítési költségek és önerő támogatására kiírt pályázat 18 program pályázóit segíti előfinanszírozással. A kedvezményezettek az egyes programok kiírásainak megfelelő hazai szervezetek lehetnek: költségvetési szervek, önkormányzatok, egyetemek, egyesületek, vállalkozások, egyházak, alapítványok. A támogatható tevékenységek az önerő támogatás esetében megegyeznek a kiválasztott uniós program lehetőségeivel. Az előkészítő költségek esetében a fő támogatandó tevékenység a lehető legjobb pályázat benyújtása érdekében igénybe vett pályázatírói és partnerkeresési szolgáltatás, a benyújtásra kész pályázat előzetes értékelése, a tanulmányok és hatásvizsgálatok készítése. A pályázat keretösszege 2 506 060 000 forint, a benyújtási határidő 2021. november 5. 2022-ben szintén sor kerül a pályázat megnyitására, amely a későbbiekben is évente meghirdet a Kormány.
A pályázati dokumentáció a palyazat.gov.hu oldalon elérhető, letölthető. A pályázatokat a kozvetlenEUprogramok@me.gov.hu e-mail címen és a 1077 Budapest, Wesselényi utca 20-22. címre beküldve lehet benyújtani.