A felek áttekintették a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Európa Tanács, illetve a Budapesti Európai Ifjúsági Központ közötti együttműködést. Hazánk elkötelezett az Európa Tanács tevékenységének támogatása iránt, amely 75 éves fennállása során érdemben járult hozzá az emberi jogok érvényesítéséhez és a demokrácia megszilárdításához Európában. Magyarország 1990-ben elsőként csatlakozott az Európa Tanácshoz a térségből.

Csatlakozásunk óta megkülönböztetett jelentőséget tulajdonítunk a szervezetben a nemzeti kisebbségek védelmének: az Európa Tanács Keretegyezménye a nemzeti kisebbségek védelméről, valamint a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája változatlanul az európai kisebbségvédelem két alappillérét jelentik. Az egyezmények végrehajtásának folyamatos felügyelete az Európa Tanácsban fontos eszköze a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek jogvédelmének és jogérvényesítésének. 

A Budapesti Európai Ifjúsági Központ – amely jövőre ünnepli megnyitásának 30. évfordulóját – az Európa Tanács első intézménye volt Közép-Európában. Az elmúlt közel három évtizedben programjaival, képzéseivel hatékonyan vonta be a fiatalokat egy igazságos, demokratikus és szolidáris Európa építésébe. A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatja a Központ működését. Több közös projektet valósítunk meg, például a nemzeti kisebbségi fiatalok politikai szerepvállalásának elősegítéséről rendeztünk konferenciát tavaly a nemzeti Európa Tanács-nap alkalmából. 

(KKM)