Az esemény megemlékezésül is szolgált a Barcelonai Folyamatként ismert euro-mediterrán együttműködés elindításának 25. évfordulójára. Az UMT résztvevői az Európai Unió 27 tagállama mellett Albánia, Algéria, Bosznia-Hercegovina, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Mauritánia, Montenegró, Monaco, Marokkó, Palesztina, Szíria, Törökország és Tunézia. Szíria tagságát 2011-ben felfüggesztették, Líbia pedig jelenleg megfigyelőként vesz részt a szervezet munkájában.

Az államtitkár résztvevőkhöz intézett üzenetében kiemelte: a sokszor nehéz körülmények, illetve a régióban lezajlott viharos változások ellenére is sikerült a legjobbat kihoznunk a szervezetből az elmúlt negyed évszázad alatt. Bebizonyosodott, hogy az UMT képes hozzájárulni a térség legégetőbb problémáinak megoldásához. Ezen túl egyedi platformot biztosít a regionális párbeszéd számára nem csak a kül- és biztonságpolitikában, hanem számos szakpolitika területen is, úgymint az energetika, a környezetvédelem, az ifjúságpolitika vagy a foglalkoztatás.

Sztáray Péter aláhúzta, hogy Magyarország aktívan hozzájárul a térség stabilizációs erőfeszítéseihez: humanitárius segítséget nyújtunk ott, ahol az szükséges; a segítséget visszük oda, ahol baj van. Emellett a térség több mint 1300 diákjának adunk esélyt jelenleg is a Stipendium Hungaricum program keretében arra, hogy alap- illetve mesterfokozatú képzésen vehessen részt vagy doktori programban tanulhasson a magyar állam támogatásával.

Amellett, hogy a víz mint természeti erőforrás egyre nagyobb jelentőséggel bír világszerte,  az UMT kiemelt prioritásai közé tartozik. Magyarország technológia- és tudásexportjával kész hozzájárulni a régió vízügyi problémáinak megoldásához – jelentette ki az államtitkár

Sztáray Péter nyomatékosította, hogy az illegális migráció a teljes euro-mediterrán régió közös problémája, és a migrációs folyamatok kiváltó okait helyben, a gyökerüknél kell kezelni. A hatékony migrációs politika elképzelhetetlen működő repatriálás, visszafogadás és reintegráció nélkül. Segítenünk kell a származási országokat, hogy képesek legyenek jobb megélhetési körülményeket biztosítani saját állampolgáraik számára – emelte ki az államtitkár. Figyelmeztetett: a COVID-19 pandémia terjedése mély változásokat hozott a teljes euro-mediterrán térség társadalmi-gazdasági szerkezetében, ami összefüggésbe hozható a munkanélküliség aggasztó mértékű terjedésével.

(KKM)