

A találkozó a béke, biztonság és kormányzás, a multilateralizmus, a prosperitás, valamint a migráció és mobilitás panelekre épült.
A béke, biztonság és kormányzás panel keretében Sztáray Péter kiemelte, hogy Magyarország továbbra is elkötelezett az EU–Afrika kapcsolatok erősítése mellett a pragmatikus, érdek- és értékalapú megközelítés mentén. Hangsúlyozta, a határokon átívelő biztonsági kihívások, mint – a migrációs útvonalak mentén is jelen lévő – terrorizmus elleni küzdelem keretében Magyarország jelentős erőfeszítéseket tesz az EU külső határának védelme érdekében. Javasolta, hogy az EU és Afrika építsen a saját erősségeire: az EU a pénzügyi és intézményi kapacitásaira, Afrika a helyi tudásra és demográfiai potenciáljára. Az erősebb háromoldalú együttműködés az ENSZ rendszerén belül globális keretet biztosíthat, miközben igazodik a helyi igényekhez.
A fejlesztési és humanitárius finanszírozás összekapcsolása, valamint az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség finanszírozása erősíthetik a megváltozott környezethez való alkalmazkodási képességet, ezáltal elősegítve a tartós békét. Példaként említette a Csáddal folytatott modellértékű partnerséget, amely átfogó módon ötvözi a gazdasági programokat, az oktatást, a humanitárius segítségnyújtást és a biztonsági támogatást. Biztosította, hogy Magyarország továbbra is aktívan folytatja Afrika-párti politikáját bilaterális alapon, az EU keretein belül, valamint az ENSZ intézményi rendszerein keresztül is.


A migráció és mobilitás panelben tett felszólalása során Sztáray Péter megerősítette, hogy Magyarország külpolitikája a kölcsönös tiszteleten, valamint a belügyekbe történő be nem avatkozás elvén alapszik. Az illegális migráció egy olyan, Magyarországot is közvetlenül érintő kihívás, amely káros a küldő-, a tranzit-, illetve a fogadó államok számára is. Kiemelte, hogy Magyarország fejlesztéspolitikájának egyik alappillére, hogy a migrációt kiváltó okokat közvetlenül és helyben szükséges kezelni. Tájékoztatott, hogy Magyarország helybe viszi a segítséget a konfliktusban értintett közösségek számára, valamint ösztöndíjprogramok és fejlesztési projektek által is támogatja a segítségre szoruló államokat. Európa stabilitása közvetlenül függ a kontinens szomszédságában, valamint a tágabb régióban fennálló biztonsági helyzettől.
Észak-Afrika Európa utolsó védővonalaként szolgál az illegális migrációval szemben. A Száhel-övezet, illetve a tágabb szubszaharai régió államai egyszerre néznek szembe gazdasági nehézségekkel, valamint az éghajlatváltozás negatív hatásaival. Ezen kihívások helyben történő kezelése elősegítheti a lakosság szülőföldön maradását. Az illegális migráció egy olyan kihívás, amely az Európai Unió és az Afrikai Unió tagállamait is érinti. Magyarország úgy véli, hogy átfogó partnerség kialakításával meg lehet állítani ezt a negatív jelenséget, de ehhez egyesíteni kell az erőinket.