Szent László a magyar történelem egyik legnemesebb, legspirituálisabb, ugyanakkor a legföldibb uralkodója volt. Ahogy Prohászka Ottokár fogalmaz, ő hitelesítette Szent István művét, a kereszténységet benne ismerte meg a magyarság, mert Szent László testesítette meg a magyar nép ősi hagyományait, a vitézséget, a nemességet és a szakralitást, amelyet nagy fejedelem ősei képviseltek itt a földön – mondta köszöntőjében a miniszter.
A tárcavezető beszélt arról is, hogy Szent Lászlót a maga korában a létező legszebb jelzőkkel díszítették, úgy mint miles Chirsti, vagyis Krisztus katonája vagy athleta Christi, magyarul Krisztus bajnoka. A saint giles-i apát úgy jellemezte, mint elegantissimus rex, a legelegánsabb király, pedig ő ismerte a pápát, ismerte a német-római császárt, a francia királyt és a kor nagy uralkodóit – tette hozzá.
A videóban kitért arra, hogy a magyar történelem egyik legkiválóbb hadvezére nyolc hadjáratot vezetetett és mind a nyolcat meg is nyerte. Emellett megállította a népvándorlás utolsó hullámait és lezárta a 11. században végig húzódó német-római-magyar háborúkat. Megteremtette az új magyar harcmodort, beépítette a páncélos éket a régi, tipikusan sztyeppei–nomád harcművészetbe, ugyanakkor ő volt a világtörténelem első lovagkirálya – mondta, majd emlékeztetett mindenkit arra, hogy Szent László nemesítette meg azt a harcot, amit Krisztusért, a hitért lehet vívni.
Hozzátette, hogy számos legenda maradt meg Szent Lászlóról a nép körében, a krónikákban és híre elterjedt egész Európában. A föld és az ég közötti összekötő kapocsként a népét átemelte egy új szakralitásba. Szenté avattatta elődjét Istvánt, Imrét, a zobori remetéket, majd őt is szentté avattatta III. Béla egy évszázad múlva III. Celestin pápa által – idézte fel a miniszter, majd kiemelte, hogy a középkor legnagyobb zarándokútja Szent László sírjához vezetett.
Mindig amikor a magyarság nagyon nagy bajban volt, fohászkodhatott Szent Lászlóhoz, és László mindig segített – közölte, majd példának hozta fel Lackfi Endre és a magyar sereg történetét, akiket 1345-ben, a harmadik tatár betörés idején egy ismeretlen érclovas, feje felett a mennyek királynőjével segítette a győzelemhez.
Ezt a spiritualitást, ezt az életet, ezt az életfelfogást a mai korban bemutatni úgy, hogy azt meg lehessen érteni, az igazi feladat, igazi kihívás – hangsúlyozta a tárcavezető.