Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek azt mondta: a berlini Collegium Hungaricum kulcsszerepet játszott az elmúlt száz év során abban, hogy Magyarországról pozitív kép alakuljon ki.
Hozzátette: amikor Magyarország a kultúráján, az értékein keresztül mutatja meg magát a világban, akkor nagyon sok területen lesznek barátai.
Csaba Gábor arról is szót ejtett: a Collegium Hungaricum alapítója, Klebelsberg Kunó volt vallási és közoktatásügyi miniszter generációkkal megelőzte a "soft power" felfedezőit. A "puha hatalom" ugyanis nagyon sokat segít egy országnak abban, hogy érdekeit érvényesíteni, pozícióit erősíteni tudja a nemzetközi közösségen belül. Hangsúlyozta: a kulturális kiválóság is nagyon fontos szerepet játszik egy ország megítélésében, érdekérvényesítő képességének alakításában, és ebben Magyarország gazdag - tette hozzá.
A berlini Collegium Hungaricumot 1924-ben alapította Klebelsberg Kunó vallási és közoktatásügyi miniszter, valamint Gragger Róbert (1887-1926) irodalomtörténész, kulturális diplomata, tudományszervező, aki egyben első igazgatója volt az intézménynek.
A keddi program részeként ökomenikus istentiszteletet tartottak a berlini Szent Anna-templomban, megkoszorúzták Gragger Róbert síremlékét a dahlem-dorfi temetőben, ahol a fiatalon elhunyt igazgatót 1926. november 13-án kísérték utolsó útjára számos magyar és német tudós és politikus jelenlétében.
A Collegium Hungaricum Berlin (CHB) a honlapja szerint a magyar kultúra és tudomány legfontosabb németországi közvetítője. A CHB a külföldi magyar kulturális intézetek hálózatának része, az európai kulturális intézeteket tömörítő EUNIC Berlin klaszterének alapító tagja. A Collegium Hungaricum 1924-ben a klebelsbergi kultúrpolitika jegyében kezdte meg működését a magyar tudományos utánpótlás-nevelés, fiatal kutatók támogatása és a magyar-német akadémiai kapcsolatok erősítése céljából.
A CHB ma kulturális, művészeti és tudományos központ, programjai magyar, német és nemzetközi alkotókkal, helyi intézmények együttműködésében valósulnak meg. Tevékenységének fókuszában a műfaji határokon átívelő programok állnak, különös tekintettel a kortárs filmművészet, irodalom, képzőművészet, zene és performatív művészetek alkotásaira. Az intézmény rendszeresen szervez tudományos rendezvényeket, saját könyvtárral rendelkezik és magyar nyelvtanfolyamokat is kínál.