2019 végén a kínai Vuhanban kialakult tüdőgyulladás-járvány hátterében egy újonnan kialakult, a béta koronavírusok családjába tartozó vírust azonosítottak. Az új koronavírus elnevezése „súlyos akut légúti tünet együttest okozó koronavírus 2” az általa okozott megbetegedés pedig „koronavírus-betegség 2019. A World Health Organization (WHO) 2020. március 11-én az új koronavírus (SARS-Cov-2) okozta betegséget a COVID19-et pandémiának nyilvánította.
A fertőzés emberről emberre, cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal direkt és indirekt módon történik. A betegség lappangási ideje 5-6 nap. A WHO adatai szerint a megbetegedés jellemzően lázzal (88-93%), köhögéssel (59-82%), fáradékonysággal (44-70%), étvágytalansággal (40-84%), légszomjjal (31-40%), izomfájdalommal (11-35%) jár, egyéb nem specifikus tünetek a torokfájás, orrdugulás, fejfájás, hasmenés, hányinger, hányás. A légúti tüneteket megelőzően a szag- és ízérzékelés elvesztése, megváltozása jelentkezhet.
A fertőzés kimutatására jelenleg is gold standard a PCR, friss fertőzés detektálására antigen gyors tesztek is rendelkezésre állnak. A WHO adatai szerint az esetek 80-85%-ban a COVID-19 fertőzés enyhe, vagy tünetmentes. A fertőzöttek 10-15%-a súlyos betegség miatt kórházi ellátást, oxygen therápiát igényel, és 5%-ra tehető azoknak a betegeknek az aránya, akiket intenzív osztályon kezelnek, gépi lélegeztetésben részesítenek. Nemzetközi és hazai vizsgálatok alapján ismertek a súlyos klinikai lefolyás legfőbb rizikófaktorai, társbetegségek közül a kardiovaszkuláris érintettség, vesebetegség a diabetes, az elhízás, krónikus légúti betegségek és a dohányzás.
A SARS-CoV-2 járvány kapcsán a legfőbb feladat a morbiditás és mortalitás csökkentése, a betegség terjedésének minimalizálása, az egészségügyi személyzet védelme és az egészségügyi rendszer működőképességének megőrzése. A képalkotó diagnosztika ennek a rendszernek az egyik alappillére, amelynek feladata nemcsak a jelenlegi fertőzésre reagálni, hanem az amúgy is túlterhelt képalkotó diagnosztikai igényt kiszolgálni, működőképességét fenntartani.
A szakmai irányelv készítése során radiológiai szempontból vizsgálták a COVID-19 megbetegedéseket, a betegség szövődményeit, valamint a betegség késői tüneteit. A vizsgálat hatáskörében a SARS-CoV-2 vírusfertőzés gyanújával, a COVID-19 megbetegedéssel, és a poszt-COVID szindrómával diagnosztizált valamint kezelt felnőtt és gyermek betegek álltak.
A jelen egészségügyi szakmai irányelv közvetlen célja a koronavírus járvány alatt az ellátásás folyamatos, minden részletre kiterjedő, egységes színvonalon történő biztosítása minden egyes beteg részére.