Süli János miniszter éves meghallgatására került sor az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságában, ahol elmondta, hogy a folyamatosan emelkedő energiaigény miatt is szükség van az új paksi blokkok megépítésére, amelyek megfizethető, megbízható, tiszta energiát tudnak előállítani. Az atomerőművek klímabarát létesítmények, nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat, ugyanakkor az időjárástól függetlenül is biztonságosan termelnek áramot.

Süli János az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának ülésén. Fotó: Országgyűlés Hivatala - Pólya-Pető Dávid

A paksi bővítés az ország energia ellátása szempontjából nélkülözhetetlen, hiszen miközben a tavaly decemberi teljes magyarországi megújuló kapacitás mintegy 1200 megawatt volt, és a 7105 megawattos villamosenergia-felhasználási csúcs időszakában a szél- és naperőművek együttesen mindössze csak 103 megawatt teljesítménnyel tudtak hozzájárulni.

Az új paksi a blokkokat az orosz fővállalkozó, a Roszatom fix áron, 12,5 milliárd euróért valósítja meg. Paks II. gazdaságos megvalósítását az Európai Unió is megerősítette már: számításaik szerint az új blokkok élettartamuk alatt éves szinten 7,35 százalékot profitot fognak termelni.
Süli János az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának ülésén. Fotó: Országgyűlés Hivatala - Pólya-Pető Dávid

A beruházás egy nemzetközi projekt: az irányítástechnikai beszerzést német-francia, a turbinasziget megvalósítását pedig amerikai-francia cég nyerte el. Ez is az uniós előírások betartását mutatja, hogy a beruházás kiírásainak 55 százalékát nemzetközi tendereken kell meghirdetni.

Paks II. Zrt. az ütemterve szerint, június 30-án benyújtotta a két új paksi blokkra vonatkozó létesítésiengedély-kérelmet az Országos Atomenergia Hivatalnak. A hatóságnak a kérelem elbírálására 15 hónap áll rendelkezésére. A csaknem háromszázezer oldalas dokumentáció alátámasztja, hogy a Paksra tervezett blokkok minden tekintetben megfelelnek a magyar és európai uniós szabályoknak, biztonsági követelményeknek.

Az engedélykérelem is igazolja, hogy az erőmű semmilyen körülmények között nem veszélyezteti a környezetét. A reaktort kettős kupolarendszer védi, a létesítmény akár egy utasszállító becsapódását is elviseli.

A felvonulási területen 2019 júniusa óta folyamatos a munkavégzés, 2021 első felében pedig az atomerőmű építésének földmunkái is elkezdődhetnek.

(Kormány.hu)