„Ahol a lehetőség, legyen ott a felelősség”! – mondta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter utalva arra, hogy a kormány 2022 nyarán széleskörű egyeztetéseket követően két lépésben alakította át a felsőoktatási felvételi rendszert, ezzel növelve az egyetemi autonómiát. Ennek eredményeként a felsőoktatási intézmények az 500 pontból 100-ról maguk dönthetik el, hogy milyen tanulmányi, társadalmi vagy bármilyen más tudományos tevékenységet értékelnek. A cél az, hogy „szélesre nyissák az ajtókat” annak érdekében, hogy minél több tudásra vágyó magyar és külföldi fiatal lehetőséghez jusson. A miniszter kiemelte, hogy olyan reputációja van a magyar felsőoktatási rendszernek, amelyik idevonzza a külföldi hallgatókat, a hosszú távú cél pedig az, hogy Magyarország a felsőoktatás és tudásközvetítés terén a világ élvonalába kerüljön. A pedagógusképzésre jelentkezők nagyarányú növekedése mellett fontos eredmény a vidéki egyetemek népszerűségének folyamatos emelkedése is.
Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a megújult, rugalmas felvételi eljárás második éve is azt mutatja, hogy szintet lépett a magyar felsőoktatás: az idei évben 120 990-en adták be február 15-e éjfélig sikeresen a jelentkezésüket, ami a 2022-es évhez képest 22%-os emelkedést jelent. 2022-höz képest több mint 10 ezerrel nőtt az MTMI+ (műszaki, természettudomány, informatika, mérnök, agrár, államtudományi, orvos és egészségtudomány, pedagógusképzés) képzésekre jelentkezők száma. Ezüstérmes lett a magyar pedagógusképzés a jelentkezők számát tekintve. A képzés sikeres átalakításának és a vonzó fizetésnek köszönhetően dupla annyian, 17 833-an jelentkeztek első helyen pedagógusnak. 2023-hoz képest is nőtt a jelentkezők száma úgy, hogy összesen 8650-en jelentkeztek tanárnak vagy tanítónak. A pedagógusképzést hagyományosan a gazdaságtudományi képzés előzte meg. Kiemelte, hogy 2022-höz képest megduplázódott a 30 év feletti jelentkezők száma is.
Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese kiemelte, hogy sikerrel újult meg a felvételi eljárás lefolytatásának informatikai háttere, folyamata, illetve a www.felvi.hu is, így a jelentkezés is könnyebbé vált. Emlékeztetett, hogy március 25-én újra megnyitják az e-felvételi felületet a jelentkezők számára, akik a dokumentumaikat 2024. július 10-ig pótolhatják, és eddig lehet módosítani a megjelölt felsőoktatási intézmények sorrendjét is. Kiemelte, hogy mivel jelentősen emelkedett a vidéki egyetemekre jelentkezők száma, így a Pont ott Partit egy vidéki egyetemvárosban rendezik meg 2024. július 24-én.