A szervezetet a spanyol kormány 2007-ben a Fundación Secretariado Gitano közreműködésével hívta életre, a nemzetközi együttműködési hálózat célja a roma népesség felzárkózásának, esélyegyenlősége érvényesülésének elősegítése az Európai Kohéziós Politikai Alapok mind jobb felhasználásának előmozdításával.
A hálózat tagjai 15 EU-tagállam Nemzeti Roma Kapcsolattartó Pontjai (NRCP-k) és a roma integrációban érintett irányító hatóságai. A szervezet tagjai rendszeresen, tematikus találkozókon folytatnak tapasztalatcserét az Európai Bizottsággal, amelynek szakterületi módszertani anyagokat készítenek elő.
Az őszi ülés szakmai programjának jelentős részét a magyar uniós elnökség szakterületi tematikája, a területfejlesztés és a társadalmi felzárkózás, a humán fejlesztések kapcsolata alkotta. A magyar szakemberek ezeken a területeken mutatták be a területfejlesztés és a társadalmi felzárkózás területi tervezési és fejlesztési rendszereit, az azokat kiszolgáló adatinfrastruktúrát. A magyar vendéglátók a szabályozó eszközök és módszertani alapok mellett bemutatták a térségi és helyi jó gyakorlatokat, többek közt a Felzárkózó Települések Programot.
Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország kiemelt ügyként kezeli az esélypolitikát és a romakérdést, ezért is fogalmazott meg hazánk egy 32 pontból álló szakpolitikai ajánlást a tagállamoknak. „Magyarország volt az első az Unióban, aki zászlajára tűzte a szegénység elleni küzdelmet és fogadtatta el a romák stratégiai keretrendszerét. Folytatjuk az esélypolitika alkotását!” – fogalmazott az államtitkár.
A tanácskozás tapasztalataiból kiindulva az EUROMA módszertani áttekintést, gyakorlati tapasztalatokon alapuló ajánlásokat tervez megfogalmazni azzal a céllal, hogy befolyásolja a következő, a 2028-2035-ös tervezési időszak fejlesztési terveit.