Ennek megfelelően egy olyan szabályozás került kialakításra melynek alapja a nomen est omen elv. Azaz elvárás lesz, hogy a névhasználat egyértelműen tükrözze a portfólió összetételét.
A kormány a szabályozás során figyelemmel volt arra is, hogy zárt legyen a szabályozás, azaz minden fajta összetétel besorolásra kerüljön valahova. Fontos eleme a szabályozásnak az is, hogy az elmúlt időszak miatti piaci turbulenciákat egy kockázatmentes befektetési elemmel stabilizáljuk, ez pedig az állampapír tartása.
Köszönjük, hacsak a részbeni elismerését is annak, hogy sikerült célt érnie a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a befektetési alapok szabályozását – transzparencia és fogyasztóvédelmi célok miatt – módosító rendelettel.
Ami a lényeges elemnek tekintett szakmai kifogásokat illeti, azzal kapcsolatban az alábbi tájékoztatást nyújtjuk:
„A részvényalapok tekintetében mostantól valóban nem lehetséges 100%-os részvényalapot létrehozni, de ez eddig sem volt így a kötelező állampapír tartást már korábban előíró veszélyhelyzeti kormányrendelet rendelkezései miatt. Ez azonban – a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) által is elismerten – nem fog zavaróan hatni a piacra a részvényalapok kis aránya miatt.
A kötelezően tartott állampapírok szolgálhatnak likviditási célokat, tekintve, hogy azok tartási kötelezettsége tekintetében a passzív limitsértési szabályok alkalmazandóak. Ennek a rendelkezésnek a bevezetésére kifejezetten a BAMOSZ kérésére került sor.
A tőkevédett alapok az új szabályozás alapján legfeljebb 80 %-os mértékig tarthatnak kötvényeket, így állampapírokat is, melyek vonatkozásában a tőkevédelmet az állam garantálja, így ezzel a megjelöléssel külön díjat felszámítani fogyasztóvédelmi okoknál fogva nem elfogadható a Kormányzat számára.
A jogszabály módosítás hatálya alá nem tartoznak a BAMOSZ által említett zártvégű alapok, ahogyan a zártkörű, illetve a nyilvános, belépési korlátozással rendelkező ingatlanalapok sem.”
A szabályozás kialakítása és annak alkalmazása során a Nemzetgazdasági Minisztérium továbbra is készséggel áll a piaci szereplők és az érdekképviseleti szervezetek rendelkezésére.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)