A magyar gazdaság hosszú távú versenyképességéhez elengedhetetlen, hogy a magyar állampolgárok és vállalkozások olcsó villamos energiához jussanak kiszámítható, tiszta, hazai forrásból. Ezért is tűzte ki Magyarország céljául, hogy hosszú távon az atomenergiára és a megújuló energiaforrásokra támaszkodik. Ez az elhatározás segíti a klímacélok elérését is – hangzott el a megbeszélésen.

Az új paksi atomerőmű-blokkok megfelelnek a magyar és az európai uniós szabályoknak és a biztonsági követelményeknek, a beruházás pedig az ütemterv szerint halad.
Alekszej Lihacsovot, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója és Orbán Viktor miniszterelnök. Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Az elmúlt egy év meghatározó és mozgalmas volt a projekt előkészítésének szempontjából. Paks II. Zrt. 2020 júniusában benyújtotta a nukleáris létesítési engedély iránti kérelmet az Országos Atomenergia Hivatalának (OAH), novemberben pedig a beruházás megkapta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal villamos létesítési engedélyét. Megkezdődött az Erőmű-beruházási Központ építése, illetve a felvonulási területen számos építmény kapta már meg az OAH építési engedélyét.

 

A találkozón elhangzott, hogy

2021 őszére várható, az OAH által kiadott nukleáris létesítési engedély. Ez egy újabb fontos mérföldkő lesz a projekt életében, hiszen az engedély birtokában megkezdődhetnek az új blokkok tényleges építési, gyártási, beszerzési és szerelési munkái.

A felek áttekintették a közeljövő főbb feladatait is. Ezek sorában a projekt szempontjából kiemelkedően fontosak lesznek az építkezés első földmunkái (résfalazás, talajszilárdítás, munkagödör kialakítás), melyek 2021 első felében kezdődhetnek el.

Orbán Viktor miniszterelnök fogadja Alekszej Lihacsovot, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatóját. Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
(Kormány.hu)