Ahol Közép-Kelet Európa kiemelkedő szakemberei találkoztak Nyugat-, Észak-, Dél- Európa vezető onkológus tudósaival.

A Közép-Kelet-európai Onkológiai Akadémia a magyar kormány támogatásával, 21 ország összefogásával történt 2019-es megalapítása jelentős mérföldkő egy regionális szövetség megvalósulására a daganatos megbetegedések elleni küzdelemben. Az onkológiai ellátásában az európai országok között és azokon belül mutatkozó egyenlőtlenségek kiterjednek a rákkutatásra és a betegek klinikai vizsgálatokhoz való hozzáférésére, amelyek kezelése az Európai Unió misszió orientált megközelítésének egyik fontos pontja, és az Onkológiai Misszió fő prioritásai közé tartozik, mivel az alapkutatási, klinikai és transzlációs rákkutatási programok előfeltételei a fent említett célok elérésének. A CEEAO mostani, klinikai vizsgálatokra összpontosító konferenciája páratlan lehetőséget biztosított arra, hogy a rákkutatásban a nyugati és keleti régiók közötti szakadék áthidalása a jövőben megvalósulhasson.   

A konferencia célja, hogy a klinikai vizsgálatokban érdekelt főbb európai szereplők számára együttműködési lehetőséget teremtsen, valamint innovatív és nagyszabású klinikai vizsgálatok létrejöttét elősegítése, országhatárokon átívelő módon.

A találkozón számos kiváló szakember, szakpolitikai döntéshozó és kutató vett részt. 70 előadó és 198 résztvevő 28 országból cserélt eszmét és a konferencián képviselte magát több nemzetközi szervezet is mint például az Eurázsiai Intézetigazgatók Tanácsa (ADIOR), a WHO Rákkutatási Intézménye (IARC), az Európai Onkológiai Centrumok Szervezete (OECI) vagy az Európai Rákkutatási Akadémia. A tudósok az érintett kérdéskör témáinak széles skáláját vitatták meg a két nap során, az európai és regionális egészségpolitikától kezdve a klinikai vizsgálatokkal foglalkozó üléseken, a transzlációs rákkutatáson és a tudománypolitikán, az onkológiai misszió előnyeinek maximalizálásán át a nemzeti  onkológiai központok hálózatépítéséig.  Helyet kapott továbbá több, kiemelkedő szakértő vezetésével megszervezett panelbeszélgetés, valamint a WHO által szervezett, a korai diagnózis és a kezelések akadályairól szóló workshop. A rendezvény fővédnöke, Prof. Dr. Kásler Miklós, emberi erőforrások minisztere volt, a szervezőbizottság tagjai pedig Dr. med habil. Mátrai Zoltán a CEEAO Elnöke, Prof. Nagy Péter az OOI tudományos igazgatója, Prof. Dr. Polgár Csaba az OOI főigazgató főorvosa.

A konferenciát követően, ugyancsak jelentős eseményre került sor a Közép-Kelet-európai Onkológiai Akadémia (CEEAO) az Országos Onkológiai Intézet (OOI), a Bács-Kiskun Megyei Oktató Kórház és a Közép-Kelet-európai Mellrák Sebészeti Konzorcium (CEEBCSC) közreműködésével és kezdeményezésére. A 2021. november 6-7-én, több mint 200 fő és 18 ország részvételével Visegrádon megrendezésre került az Első Közép-Kelet Európai Emlőrák Konszenzus Konferencia (1st Central-Eastern European Professional Consensus Statement On Breast Cancer). A konferenciát már 2021 február óta nemzetközi előkészítő munka előzte meg. A nők leggyakoribb rosszindulatú megbetegedésének korszerű, evidenciákon alapuló multidiszciplináris ellátásának szakmai ajánlásait a Magyar Onkológia folyóirat 2020, 64/4-es számában megjelent magyar, IV. Emlőrák Konszenzus Konferencia összefoglaló dokumentumai képezték.

A CEEAO az alap dokumentumot angol és orosz nyelvre fordíttatta, majd tagországainak onkológiai képviselői révén az összesen 17 nemzeti szakértői panel számára eljuttatta. A panelek tagjai az elmúlt év szakmai újdonságaival megújították az immáron nemzetközi dokumentumot, majd egy második szakértői áttekintést követően kerülhetett sor a jelenlegi sokszakmás ajánlásoknak a konferencián történő megvitatására és egy átfogó szakmai ajánlásnak szakmai konszenzussal történő kialakítására. A konferencia során az emlőrák képalkotó diagnosztikája, patológiai és molekuláris genetikai vizsgálatai, onkológiai és rekonstrukciós sebészete, gyógyszeres és sugárkezelése illetve rehabilitáció témákban átfogó, korszerű, evidenciákon alapuló szakmai ajánlások kerültek elfogadásra. A nemzetközi szakmai ajánlás szolgál arra, hogy a régió országaiban az emlőrák ellátása a legmagasabb szakmai színvonalon történhessen, hozzájárulva ezzel a megbetegedés halálozásának csökkentéséhez. A nemzetközi konszenzus anyag hamarosan angol és orosz nyelven kerül publikálásra.

A nemzetközi konferencia ideális lehetőséget biztosított, hogy a CEEAO hivatalosan is megnyissa regionális irodáját Szerbiában, amelynek tanusítványát a CEEAO alelnöke Prof. Dr Viczkó Ferenc, Szerbia egészségügyi államtitkára vehette át a CEEAO elnökétől Dr habil Mátrai Zoltántól. A CEEAO november 5-én ugyanilyen regionális irodát alapított a fenti nemzetközi konferencián az akadémia másik alelnökével Prof. Dr. Andrey Kaprinnal. A rendezvény fővédnöke, Prof. Dr. Kásler Miklós, emberi erőforrások minisztere volt, a szervezőbizottság tagjai az OOI részéről Prof. Dr. Polgár Csaba főigazgató főorvos és Dr. med habil. Mátrai Zoltán a CEEAO Elnöke, Kecskemétről pedig Prof. Dr. Csernyi Gábor osztályvezető főorvos, Dr. Horváth Zsolt a MOT elnöke és Dr. Svébis Mihály a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatója.

(EMMI)