A nagyváradi és bihari magyarság egyhetes, június 23-29. között zajló rendezvénysorozatának hivatalos megnyitóját a Szigligeti Színházban tartották. Novák Irén köszöntőjében aláhúzta: a Szent László Napok nemcsak emlékezésre, hanem egymás megerősítésére is hívja a közösséget. "Formálja a szívünket, a közösségünket, és összeköt bennünket egész Európával" - mondta. Hangsúlyozta: Szent László öröksége élő, évszázadokon átívelő, elválaszthatatlan a nemzeti összetartozás és a megmaradás ügyétől. A lovagkirály volt az, aki hitet és erőt adott a népnek, megteremtette a rendet és a biztonságot - emlékeztetett. Felidézte, hogy uralkodása idején Magyarország szilárdan beágyazódott a keresztény Európa közösségébe, példája ma is a keresztény európai értékrendre, a nyitottságra és a kölcsönös tiszteletre emlékeztet. Kitért arra is, hogy a szervező Szent László Egyesület a rendezvénnyel tisztelegni akart a városalapító király előtt, és a magyar közösség megerősítését is célozta. "Magyarország kormánya pedig támogat minden olyan kezdeményezést, amely a magyarság megmaradását, lelki, szellemi megerősödését és gyarapodását szolgálja határon innen és túl, és amely azt jelképezi, hogy nemzetben gondolkozunk, és a nemzet megbonthatatlan egységében gondolkozunk" - szögezte le Novák Irén. A Nemzetközi Űrállomásra eljutott Kapu Tiborra utalva kijelentette: "jó érzés büszke magyarnak lenni". Emlékeztetett az űrhajós szavaira, miszerint 15 millió magyar ember emelte odáig. Hozzátette: 15 millió magyar szíve dobban ezért a fiatalért, aki hitet és erőt ad, akárcsak a Szent László Napok Nagyváradon.

Zatykó Gyula, a Szent László Napok főszervezője hangsúlyozta: ez több, mint fesztivál, "identitás, gyökér, hűség és jövő egyszerre". Lehetőséget kínál arra, hogy a nagyváradi magyarság ne csupán megtartsa, hanem élővé tegye hagyományait. Hozzátette: mindez nem pusztán szórakoztatás, hanem közösségépítés, nemzeti öntudat, annak az üzenete, hogy a nagyváradi magyarok számára fontos, honnan jönnek és merre tartanak. A rendezvény a román és más nemzetkiségű polgárok számára is érték, közös öröm és élmény - mondta és aláhúzta, hogy a magyar kultúra akkor a legerősebb, ha megmutatják. Kérte a jelenlévőket: ünnepeljenek együtt, mert akkor valóban közösséggé válnak.

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke felidézte, hogy a Szent László Napok időpontja a lovagkirály névnapjához kapcsolódik, melyen László királyt 1192-ben szentté avatták. Elégtétellel állapította meg, hogy az erdélyi, partiumi és bánsági magyarság "hűségesen sáfárkodott" történelmi örökségével, és minden jelentős városban megteremtették a magyar napok gazdag hagyományát. Ezek önállósodása és fejlődéstörténete híven példázza nemzeti ébredésünket és magyar közösségünk élni akarását - nyomatékosította a volt püspök.

Szent László városalapító szerepét és erényeit hangsúlyozta a nyitógálára küldött üzenetében Florin Birta, Nagyvárad polgármestere is. Rámutatott: a lovagkirály víziója meghaladta korát, bátorította a közösségek közötti párbeszédet, támogatta a sokszínűséget, békés körülményeket teremtett a népek együttéléséhez. Nagyvárad őrzi ezt a szellemiséget, itt a multikulturalizmus a mindennapi élet része - mutatott rá.

Puskás István, a testvérváros Debrecen alpolgármestere egy, a középkori Nagyváradot bemutató kisfilmre hívta fel a figyelmet, bevallva: irigykedik kicsit, de ez jószomszédi irigység. Az a tény, hogy Debrecen évről évre jelen van programjaival a rendezvényen, épp ezt a jószomszédi szeretetet bizonyítja - mondta. A nyitógálán Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt Ősapáink útján című produkcióját láthatta a közönség.

(MTI)