Novák Irén kiemelte, emiatt támogat a kormány minden olyan kezdeményezést, amely ezt a célt szolgálja és ezért indult el 2017-ben a Csoóri Sándor Program is. Ismertette, a 2,5 milliárd forintos keretösszegű projektben július hetedikéig lehet pályázatot benyújtani többek között eszközbeszerzésre, infrastruktúra-fejlesztésre vagy táncházszervezésre, a határon túli magyar közösségek számára is. A résztvevőkhöz szólva úgy fogalmazott: "amíg ilyen gyönyörű és tehetséges fiataljaink vannak" van reményteljes magyar jövő. "Amíg énekelünk és táncolunk, addig őrizzük a kultúránkat" - idézte Kallós Zoltánt.
Hollósy András, Miskolc alpolgármestere kiemelte, az esemény nemcsak a verseny izgalma miatt különleges, hanem azért is, mert a résztvevők színpadra viszik a népművészetet, amely "nemcsak forma és dallam, nemcsak tánc vagy viselet, hanem egy elevenen élő örökség" is - mondta. Hangsúlyozta, az "egy olyan élő hagyaték, amely mélyen gyökerezik múltunkban és amely nélkül mi magunk sem lennénk azok, akik vagyunk". Szerinte a népművészet bármely ágának művelője "egy nagy közös kincs őrzője".
Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja kiemelte: megvalósult a szervezők azon célja, hogy a gyermekek Kárpát-medence-szerte minél szélesebb körben megismerjék a magyar népművészetet. Hozzátette, a verseny nemcsak tehetségkutatás, hanem "a népművészet ünnepe".
Rápóti-Fekete Mónika, a program főszervezője elmondta: a XIV. Dunán innen, Tiszán túl népművészeti tehetségkutató versenyen Miskolcon 341-en vesznek részt szombaton, 62 produkcióval. Ezek között 22 néptánc-, 20 népdal-, 16 népzene- és 4 népmese-előadás lesz látható. A seregszemlére Erdélyből, Délvidékről, Kárpátaljáról, Székesfehérvárról és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből is érkeztek gyermekek.