A megbeszélésen a felek áttekintették a magyar-kínai gazdasági, kulturális és telekommunikációs együttműködés területeit és a kapcsolatok erősítésének előrehaladását. Nagy Márton a megbeszélést követően részt vett és beszédet mondott a Kína-Magyarország Övezet és Út Pragmatikus Együttműködés Tematikus Fórumon. A miniszter beszédében hangsúlyozta, Magyarország mindenkivel a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik. Kínával hazánk kapcsolata kiváló és folyamatosan erősödik, a két ország idén ünnepli a magyar–kínai diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját.

 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Fu Hua a Xinhua hírügynökség elnökének egyeztetése

 

A miniszter kiemelte, a globális gazdaság súlya egyre inkább Ázsiába helyeződik át, Magyarországon pedig az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya 2014-hez képest 19%-ról 34%-ra emelkedett, amellyel párhuzamosan Kína ötszörösére emelte a közvetlen befektetéseinek arányát. Kína Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere. Kína hazánk 9. legnagyobb kereskedelmi partnere és 10. legnagyobb tőkebefektetője. Magyarországon épít gyárat többek közt a csúcstechnológiát képviselő CATL és a BYD. Nagy Márton emlékeztetett, az „Övezet és út” kezdeményezés (BRI) mind kínai, mind pedig magyar oldalról a legmagasabb szintű támogatást élvezi. Magyarországnak öt olyan új kezdeményezése van, amit a BRI program keretében szeretne megvalósítani, kínai társfinanszírozással. Ez az öt projektet a „magyar BRI konnektivitási csomag”, amely a logisztika, az infrastruktúrafejlesztés és az elektromos töltőhálózat-fejlesztés területén megvalósuló beruházásokat tartalmaz. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy olyan infrastrukturális beruházások mellett a két ország közötti kooperáció kiemelkedő területe a pénzügyi és telekommunikációs, digitalizációs együttműködés. 

 

Nagy Márton miniszter beszédet mond a Kína-Magyarország Övezet és Út Pragmatikus Együttműködés Tematikus Fórumon

 

Magyarország büszke arra, hogy a legnagyobb kínai bankok Magyarországot választották, ahonnan regionális jelenlétüket biztosítani tudják. Így most már a Bank of China, a China Construction Bank és a China Development Bank is rendelkezik magyarországi jelenléttel és szorosan együttműködünk a kínai hatóságokkal, hogy az ICBC-t is Magyarországra hozzuk. Emellett arra törekszünk, hogy a Waberer’s és a Cosco Shipping, továbbá a 4iG és a Huawei között együttműködés jöjjön létre, ezzel is elősegítve a logisztikai és telekommunikációs kapcsolatok fejlődését. Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a kínai-magyar kapcsolatok elmélyítésének következő szintje a kínai elnök látogatását követően az lehet, hogy Magyarország összeköti Kínát és a Nyugatot. A nemzetgazdasági miniszter ehhez kapcsolódóan bejelentette, hogy Magyarország 2024. július 3-5 között rendezi meg az „EU – Kína Turisztikai Párbeszédet Európában” konferenciát, amely a soros magyar uniós elnökség kiemelt rendezvénye lesz.

 

Fotók: Papp Szabolcs
(Nemzetgazdasági Minisztérium)