Az együttműködési megállapodás előkészítésében fontos szerepet játszott a Magyarország által idén szervezett EU-Kína Turisztikai Párbeszéd Európában című konferencia, amely július 3-5. között került megrendezésre Budapesten, számos kínai szakmai résztvevő jelenlétében. Ez az esemény volt a magyar EU-elnökségi program első jelentős hazai rendezvénye, amely hangsúlyozta a turizmusdiplomácia kiemelt fontosságát mindkét ország számára.

Az együttműködés alapját a Magyarországra beutazó kínai turisták számának dinamikus növekedése indokolja. Míg 2023-ban 110 ezer kínai vendég érkezett hazánkba, 2024 első hét hónapjában ez a szám már elérte a 105 ezer főt, akik mindösszesen 270 ezer vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. A turisztikai kapcsolatok erősödéséhez hozzájárult a heti 21 közvetlen légi járat, amelyek révén jelenleg hét kínai város érhető el közvetlenül Budapestről. Az utazási lehetőségek bővítése mellett mérföldkőnek számított Kína azon egyoldalú döntése is, hogy 2024. március 7-től a magyar állampolgárok, 15 napot meg nem haladó tartózkodás esetén, vízummentesen utazhatnak Kínába. Ez a gesztus jelentős mértékben megkönnyíti a két ország közötti személyes és üzleti kapcsolatok fejlesztését.

Az elmúlt évek adati alapján Magyarország egyre népszerűbb úti céllá válik a kínai turisták körében, ami jól tükrözi a két ország közötti erősödő turisztikai és kulturális együttműködést. 2024-ben megkezdte működését a Budapesti Kínai Kulturális Központ, valamint sikeresen lezajlott a kínai turisztikai hét is, mely a kulturális kommunikáció erősödésével támogatja további együttműködések létrejöttét és a kínai-magyar átfogó stratégiai partnerség mélyülését.

A külföldi, köztük a kínai turisták számának látványos növekedése egyértelműen jelzi Magyarország növekvő vonzerejét, de az új együttműködési megállapodás célja, hogy még több kínai turistát Magyarországra lehessen vonzani. Ennek érdekében cél, hogy egy kínai légitársaság légikikötőt hozzon létre a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren, amely
Budapestről tovább szállíthatja a kínai utasokat nyugat felé.

Az országos turisztikai fejlesztések és intenzív promóciós kampányok eredményeként Budapest és a vidéki régiók is egyre több látogatót vonzanak, ami nemcsak a turizmusban, hanem a helyi gazdaságban is pozitív hatásokat eredményez. A turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely az ország GDP-jének több mint 10%-át biztosítja. Az ágazatban dolgozók száma folyamatosan emelkedik, már közvetlen vagy közvetett módon 400 ezer embernek biztosít megélhetést.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)