Lezárult a Széchenyi 2020 program keretében, uniós támogatással megvalósult KEHOP-1.1.0-15-2016-00004 azonosítószámú, „Klímagáz adatbázis kidolgozásához kapcsolódó módszertan- és kapacitásfejlesztés” című kiemelt projekt. Az adatbázis-fejlesztés mellett a kapcsolódó helyszíni mérési és ellenőrzési tevékenységek biztosításához szükséges eszközök beszerzésére, valamint szemléletformálási céllal demonstrációs labor kialakítására került sor. A támogatás összege 490,80 millió Ft volt, amely teljes egészében vissza nem térítendő támogatás.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (a névváltoztatást követően: Innovációs és Technológiai Minisztérium a továbbiakban: ITM) a KEHOP-1.1.0-15-2016-00004 azonosítószámú, „Klímagáz adatbázis kidolgozásához kapcsolódó módszertan- és kapacitásfejlesztés” című kiemelt projekt (a továbbiakban: projekt) keretén belül 490.795.769 Ft európai uniós támogatást nyert a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program „Vízgazdálkodással és az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatos tervezés, informatikai és monitoring fejlesztés” című pályázati kiíráson.
A projekt azzal a céllal jött létre, hogy csökkenjen hazánk fluortartalmú üvegházhatású gáz (a továbbiakban: F-ÜHG) kibocsátása, s ezen keresztül mérséklődjenek a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai. A projekt fizikailag 2021. július 30. napján került lezárásra, az alábbi eredményekkel.
Az uniós elvárásoknak eleget téve megtörtént az F-ÜHG kibocsátásról egységes monitoring és nyilvántartási rendszer, a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (a továbbiakban Hatóság) által kezelt Klímagáz Adatbázis (a továbbiakban: Adatbázis) felállítása. Az adatbázis-fejlesztéshez kapcsolódóan helyszíni mérési és ellenőrzési tevékenységek biztosításához szükséges eszközök beszerzésére is sor került.
A szemléletformálási célokkal összhangban a Hűtő-és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségével együttműködve kialakításra került egy 15-20 fő befogadására alkalmas oktató labor, továbbá egy demonstrációs labor, ahol a jövőben F-ÜHG, valamint CO2 töltetű hűtőberendezés kezelő és karbantartó képzések, valamint multiplikátor képzések gyakorlati oktatása zajlik.
Szintén ezeket a célokat szem előtt tartva, Hatóság budapesti helyszíneken 2 egész napos workshopot, és további 19 megyeszékhelyen félnapos, klímavédelmi vonatkozású szemléletformálást célzó, tájékoztató szakmai fórumot tartott az érdeklődők számára, továbbá az egyetemi professzorok bevonásával összeállított oktatási jegyzet mellett elkészítésre került a hűtőkör szimulációs szoftver, amellyel a klímagáz képzésben résztvevő személyek egy könnyen és jól értelmezhető vizuális tananyagot kapnak.
A projektről bővebb információt a http://nkvh.kormany.hu/ oldalon olvashatnak.