Hozzátette, a választásokra készülő politikai erők méltatlanul és tisztességtelenül politikai csatatérré változtatták a közösségi közlekedést. Nagy Bálint köszöntőjében méltatta a vasutasok munkáját, úgy fogalmazott: vasutasnak lenni nemcsak egy szakmát jelent, hanem hivatást és szolgálatot egyben. Kiemelte, a MÁV vállalatcsoportnál a legnagyobb érték a munkavállaló, és a lehetőségekhez képest ezt igyekeznek anyagilag, erkölcsileg is elismerni. A tárcánál nagyra becsülik azt a munkát, amelyet a vasutasok nap mint nap végeznek, különösen azt a példakértékű helytállást, amelyet a havariahelyzetekben tanúsítanak.
Utalt arra, hogy ezt köszönték meg tavaly a hőségpénz, a múlt hónapban a bérkiegészítés kifizetésével. Beszédében az államtitkár szólt arról is, hogy a vasúti infrastruktúra és gördülőállomány terén még sok munka áll előttük, harminc év hiányosságait nem lehet gyorsan pótolni. Az ország több mint ezer milliárd forintot költött a vasút korszerűsítésére, 2010 óta 1200 kilométernyi vasúti pálya újult meg. Korszerű motorvonatok állnak forgalomba, jelenleg a MÁV-csoport üzemelteti Európa legnagyobb Flirt motorvonatflottáját , és az elmúlt években negyven KISS emeletes motorvonatot szereztek be. Az államtitkár megemlítette, hogy a Volánbusz lecserélte flottájának kétharmadát korszerű járművekre, és további ezer új autóbuszt vásárolnak.
Nagy Bálint szólt arról is, hogy megvalósult az elmúlt évtizedek legnagyobb tarifareformja, emellett az új ország- és vármegyebérletekkel olcsóbban vehető igénybe a közösségi közlekedés. A sikert mutatja, hogy havonta 900-950 ezer bérletet vásárolnak az utasok - mondta. Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a másfél évtizede nem látott legutóbbi viharban súlyos veszteség érte a vállalatot. A vasutasok helytállásának is köszönhetően a vártnál előbb térhetett vissza az élet a közösségi közlekedésbe, és a vasutasok a társadalom közmegbecsülésében részesültek.
Az idei tisztavatáson a Baross Gábor Oktatási Központban végzett 183 vasutas és autóbuszos forgalmi tisztet köszöntöttek. A tisztavatást követően megnyitották a vasárnaptól látogatható Darlington-Tokyo Express című új időszaki kiállítást, amely a XIX. századi angol gőzmozdonyoktól a XXI. századi japán szupervonatokig kalauzolja a látogatókat, mutatja be a vasút 200 éves fejlődését. A megnyitón Nagy Bálint államtitkár elmondta, a vasút a szárazföldi közlekedésben továbbra is kiemelkedő szereplő, és egyben a leginkább környezetbarát, rendkívül hatékony közlekedési forma.