Köszöntőjében egyebek mellett felidézte, hogy kétszáz éve a magyar nemzet szabadságvágya iránti felelős vezetői elköteleződés teremtette meg a magyar tudós társaságot. Mint fogalmazott, a világ és benne Magyarország rosszabb hely lenne a magyar tudósok, a magyar tudomány nélkül, nincs a tudománynak olyan területe, amelyet a magyar tudósok és innovátorok ne emeltek volna magasabb szintre. Felidézte, hogy Széchenyi István a magyar nyelv védelmét és ápolását tette a magyar tudós társaság legfontosabb feladatának, mivel akkoriban a magyar nyelv védelme a magyar szuverenitás első számú záloga volt. A miniszter szerint a helyzet 2025-re sem változott, az MTA legfontosabb feladata napjainkban sem lehet más, mint "nemzetünk érdekében önrendelkezésünk erősítése". Rámutatott: számba véve a magyar tudomány eredményeit és múltját, megértve az előttünk álló feladatokat, csakis tisztelettel és elfogódottsággal beszélhetünk.
A miniszter szerint a magyar nemzetet érő kihívások egyre nőni fognak, miközben a világ egyre összetettebb lesz. Hankó Balázs hangsúlyozta: meghatározó kérdésekre a magyar tudományos közösségnek kell megoldást adnia, ötvözve a tudomány csodáját és a nemzet küldetését. Mint mondta, ez kiemelt feladat és felelősség, amire csak a legkiválóbbak hivatottak. "E célból ajánlotta fel 200 éve Széchenyi István birtokai egyévi jövedelmét, e célból áll ki a kormány a magyar tudomány finanszírozása érdekében" – jelentette ki a miniszter.
A miniszter beszélt még a hatékony, eredményes tudomány-népszerűsítés és tudománykommunikáció fontosságáról is. Mint mondta, ez a magyar tudomány egyik lényeges sikertényezője. Erre az idei és a jövő évben kiváló lehetőséget teremt az Országgyűlés döntése, amely a 2025-ös és 2026-os éveket a Magyar Tudomány Évévé nyilvánította – tette hozzá Hankó Balázs.