A tárcavezető a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtóértekezletén arról is beszámolt, hogy részletesen átbeszélték a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseit, és megállapították, hogy "sikertörténetről" van szó. "Magyarország ebből az együttműködésből eddig is nagyon sokat profitált, és most minden lehetőség adott, hogy a magyar-kazah gazdasági együttműködés új szintre lépjen" - jelentette ki. Először is a Mol kazahsztáni jelenlétét érintette, emlékeztetve arra, hogy a vállalat 80 milliárd forintnyi beruházási programot hajtott végre eddig a közép-ázsiai országban.

"A Mol jól döntött, siker koronázta a törekvéseit, s immáron 300 millió köbméternyi földgázt termelt ki abból a mezőből, amelyen már öt kútjuk is működik" - mondta. "Ma az energiaügyi miniszterrel megállapodtunk abban, hogy Kazahsztán kormánya támogatja, hogy a Mol újabb kőolaj- és földgázmezők kitermelésében vegyen részt" - tette hozzá. Majd aláhúzta, hogy az energetikai cég fejlett technológiai megoldásai lehetőséget biztosítanak a nagy kihívást jelentő itteni mezők kitermelésére. "Körvonalazódik egy kazah-kínai-magyar stratégiai együttműködés, amelynek nyomán a Mol egy nagy, technológiailag összetett mező kitermelésében vehet részt itt a jövőben" - tudatta.

Szijjártó Péter ezt követően kitért arra is, hogy a magyar vállalatok lényeges szerepet játszanak a kazah mezőgazdaság modernizálásában is, ugyanis hamarosan egy 25 milliárd forintnyi beruházás keretében laboratóriumokat, takarmányüzemeket és oktatási központokat fognak létrehozni az országban. Illetve közölte, hogy a gyógyszeripar területén mostanra a Richter a kilencedik legnagyobb szereplővé vált, amely több mint tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolított le tavaly, de például a hazai orvosi műszerek is betörtek már a kazah piacra.

A miniszter üdvözölte, hogy a nukleáris energia területén is nagy lehetőség nyílik az együttműködésre, hiszen Kazahsztánban népszavazás döntött az atomerőmű-építésről. "Az MVM által kifejlesztett és birtokolt száraz hűtési technológia pedig komolyan megfontolásra kerül itt, mint a leendő atomerőművek hűtését biztosító technológiai megoldás" - tájékoztatott. Végül bejelentette, hogy májustól ismét közvetlen légijárat köti össze Kazahsztánt és Magyarországot, Budapestről az ország harmadik legnagyobb városa, Simkent lesz ily módon elérhető. "Ez a közvetlen légi összeköttetés nyilván segítséget jelent ahhoz, hogy az együttműködésünket újabb dimenzióba léptessük, amelynek igényét alátámasztja az is, hogy a Magyarország által biztosított 250 ösztöndíjra idén 2111 kazah hallgató jelentkezett" - összegzett. 

(MTI)