A versenyt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával és szakmai vezetésével a Neumann Technológiai Platform, a Szegedi Tudományegyetem és a TechEd Hungary Zrt. szervezi, a rendezvény fővédnöke Novák Katalin, köztársasági elnök.
A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 1989 óta rendezik meg évente a középiskolásnak. Magyarország 1996-ban Veszprémben adott otthont korábban a verseny számára. A magyar versenyzők nagy sikerrel szerepeltek az elmúlt évtizedek diákolimpiáin: 13 arany-, 37 ezüst- és 47 bronzérmet szereztek. Az idei diákolimpia helyszíne a szegedi Pick Aréna, ahol a versenyzők olyan feladatokban mérik össze tudásukat, mint a problémaelemzés, algoritmusok és adatszerkezetek tervezése, valamint a programozás és tesztelés.
Különös jelentőséggel bír az a tény, hogy az esemény megrendezésére a modern számítástechnika és mérnöktudományok atyjaként világszerte ismert Neumann János születésének 120. évfordulóján, Magyarországon kerülhet sor, a Neumann 2023 emlékév keretében.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár az esemény kapcsán megfogalmazta, hogy „az informatika ma már olyan tudományág, amely a modern világ hajtómotorja. A digitalizáció alapvetően változtatja meg az országok nemzetgazdaságának működését, állampolgárainak, vállalkozásainak mindennapi életét. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium sem feledkezik meg arról, hogy az informatika nélkül a modern gazdaság nem létezik. A digitális fejlesztések hatással vannak életünkre, gazdaságunkra és társadalmunkra. Azok a fiatalok, akik részt vesznek ezen a versenyen, a digitális jövő építésének is részesei”.