György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár elmondta, hogy zajlik Magyarország újraiparosítása és ennek részeként olyan iparágakat alakítanak át, amelyek korábban környezetszennyezőek voltak, mostantól viszont környezetbaráttá válnak, így tudnak hozzájárulni a munkahelyek megerősödéséhez és újak létrejöttéhez. Hozzátette, Azért képesek új munkahelyeket teremteni, mert Európában az elsők között döntöttek az egyszer használatos műanyagok kivezetéséről és a vállalatok támogatásáról.
Az államtitkár hozzátette, a kormány támogatja a nagy növekedési potenciállal rendelkező, a zöldgazdasághoz és -iparhoz kapcsolódó feldolgozóipari vállalkozások technológiaváltást segítő fejlesztéseit. A legígéretesebb vállalkozások támogatására, versenyképességük javítására, a hazai termékek előállításának ösztönzésére a Zöld Nemzeti Bajnokok program szolgál, amellyel most az egyszer használatos műanyag termékeket helyettesítő késztermékek előállítását ösztönzik.
Boros Anita építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára szerint kiemelt cél a körforgásos gazdaságra történő átállás iparági támogatása. Ennek megfelelően szeretnénk az újrafelhasználás és újrahasznosítás, valamint a környezetbarát termékekre történő átállást támogatni, hiszen nemzetgazdasági szinten is realizálható eredmények származhatnak majd a másodnyersanyagok hasznosításának technológiai megújulásából - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, a körforgásos gazdaságra történő átállástól a teljes értéklánc megújulását várják: ennek keretében elsőként a környezetre legártalmasabb műanyag termékek piacról történő kivezetése és az azokat helyettesítő, környezetbarát termékek piacra vezetését szeretnék támogatni. Az előminősítési eljárás során a szakértők értékelik a jelentkezők felkészültségét és a fejlesztés koncepcióját, figyelembe veszik továbbá a vállalkozások zöld minősítéseit is, vagyis a gyártott készterméken kívül a vállalkozás teljes működésének is „környezetbarátnak”, a zöld gazdasághoz illeszkedőnek kell lennie. Kedvező értékelés esetén a vállalkozás tanúsítványt kap, amellyel pályázhat a kapcsolódó fejlesztési forrásra – fejtette ki Boros Anita.
A minősítés megszerzésére 2021. január 15-ig lehet jelentkezni. A GINOP 1.2.13-20 pályázat előminősítési körében olyan vállalkozások vehetnek részt, amelyek rendelkeznek legalább egy lezárt, teljes (365 nap) üzleti évvel, éves átlagos statisztikai állományi létszámuk legalább 3 fő, nettó árbevételük 2019-ben elérte, vagy meghaladta a 30 millió forintot és fejlesztési koncepciójuk az egyszer használatos és egyéb műanyag termékeket helyettesítő késztermékeket gyártó vállalkozások támogatása témakörhöz kapcsolódik.
A programba csak olyan vállalkozások vonhatók be, amelyek rendelkeznek a kevésbé fejlett régiókban (vagyis Közép-magyarországi régión kívül) székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel és a fejlesztést ott tervezik megvalósítani, illetve fejlesztési igényük nem mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati tevékenységekre irányul.
A pályázat előminősítésére regisztrálni a znb.ifka.hu oldalon lehet, ahol a pályázatról bővebb információk is megtalálhatók.