Koncz Zsófia emlékeztetett: a program a korábban 370 ezer család által igénybe vett otthonfelújítási program logikáján alapul, de kifejezetten az 5 ezernél kisebb lélekszámú települések lakóinak szól, akik felújításaikhoz 50 százalékos, legfeljebb 3 millió forint támogatás igénylésével akár 6 millió forintos beruházást is megvalósíthatnak, és ehhez kedvezményes banki kölcsönt is felvehetnek. A vidéki otthonfelújítási program illeszkedik a falusi családi otthonteremtési kedvezményhez (csok), és már nemcsak azok a családok vehetik igénybe, amelyeknek legalább egy 25 év alatti gyermekük van, vagy az anya túl van várandóssága 12. hetén, hanem március 26-tól a nyugdíjasok is, így az érdeklődés várhatóan folyamatosan nőni fog iránta - tette hozzá. Az államtitkár hangsúlyozta, a magyar kormánynak a vidék, a vidék megtartó ereje mindig is kiemelten fontos volt, azon dolgoznak, hogy minél több fiatal el tudja képzelni az életét vidéken.

Utalt arra, hogy 2018-ban döntöttek a Magyar falu programról, amelynek eredményeként játszótereket, óvodákat, iskolákat, és egyebek mellett közösségi tereket érintő infrastrukturális beruházások valósultak meg, 2019-ben pedig elindult a falusi csok. Koncz Zsófia felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar családpolitika a világon egyedülálló, 30 féle intézkedést tartalmaz, 3 fő pillére az adócsökkentés, a munka és a család közötti egyensúlyra fókuszáló bölcsődei hálózatfejlesztés, valamint az otthonteremtés.

Az államtitkár szólt arról is, hogy ez év első negyedében a múlt év hasonló időszakához képest 8 ezerről 10 ezerre nőtt a babavárókölcsön-folyósítások száma. A babaváró az egyik legnépszerűbb családtámogatási intézkedés, elérhető támogatását tavaly 10 millióról 11 millió forintra növelték, a korhatárt idén 30-ról 35 évre emelték - jegyezte meg. Koncz Zsófia kiemelte, hogy a többi otthonteremtést segítő támogatás iránt is nagy az érdeklődés. A csok plusz esetén kétszer, a falusi csoknál háromszor annyi szerződés köttetett, mint 2024 hasonló időszakában.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorának is vendége volt. Elmondta, a Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testületnek a napokban tartott ülésén jegybanki, banki, építőipari és ingatlanpiaci képviselők előtt beszámolt a családokat érintő pozitív döntésekről és eredményekről. Kitért rá, a magyar kormány 2015-ben indította el a csokot, a kifejezetten az otthonteremtést célzó programját. A 2015 és 2024 közötti ingatlanügyleteket nézve kiderül, hogy minden hatodik ingatlanügyletben szerepet játszott a csok, a csok plusz vagy a falusi csok - hívta fel a figyelmet. A babavárót több mint 270 ezren, a csokot és a csok pluszt összesen mintegy 220 ezer család, a falusi csokot 47 ezer család vette igénybe - sorolta az államtitkár, hozzátéve, a számok is mutatják: ezek népszerű programok, és idén is bizakodóak lehetnek, hogy nagyon sok családnak tudnak segíteni az otthonteremtésben.

(MTI)