Kiss Imre 1956. május 6-án született Budapesten. 1984-ben diplomázott az ELTE BTK régészet-sémi filológia szakán. 2004 és 2020 között a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatójaként, a közgyűjteményi szakma első menedzser múzeumigazgatójaként sikeresen állította új pályára az országos gyűjtőkörű múzeumot. Számos kiállítás és kiadvány fűződik a nevéhez, gazdag kulturális kínálattal (KULTEA) bővítette az intézmény portfólióját. Munkatársaival együtt tudatosan és sikeresen alakított ki egy modern szemléletű történeti múzeumot, amelynek társadalmi beágyazottsága minden tekintetben példaértékű és követendő.

Kiss Imre magas színvonalú és elkötelezett muzeológiai, tudományos és kultúraközvetítői tevékenysége, valamint közel másfél évtizedes, példaértékű szakmaisággal végzett igazgatói munkássága elismeréseként 2012-ben átvehette a Podmaniczky-díjat, majd 2020-ban, nyugdíjba vonulása évében, megkapta a Móra Ferenc-díjat, az egyetlen, célzottan a muzeológusoknak adományozható, legmagasabb állami szakmai kitüntetést. Munkásságát a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2022-ben Éri István-díjjal ismerte el. Ezt minden évben az a szakember nyeri el, aki hosszabb távon kiemelkedő és hatásában jelentős tevékenységet folytat, lényegesen hozzájárulva a magyar múzeumügy fejlesztéséhez. 2014-ben pedig a társaság az általa vezetett intézménynek adományozta az Év Múzeuma díjat. Kiss Imre a magyar játékkultúra gyűjtéséért, megőrzéséért, valamint az intézményfejlesztés elkötelezett művelőjeként 2022-ben a Kiss Áron Magyar Játék Társaság PRO LUDO díjában részesült.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium Kiss Imre régészt, muzeológust, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyugalmazott igazgatóját saját halottjának tekinti.

(KIM)