Az államtitkár a konferencián elhangzott beszédében kiemelte, hogy a hazai madárvédelem tekintetében az állami erőfeszítés – az Agrárminisztérium és a nemzeti parkok munkája – rendkívül fontos, azonban szükség van a helybéliek, az önkormányzatok, a civil szervezetek és az áramszolgáltatók összefogására is.
Rácz András hangsúlyozta, a madárvédelmi konferenciák hagyománya az Akadálymentes Égbolt megállapodás keretében létrejött együttműködésre alapul. A szabadvezetékek által a madarakra kifejtett veszélyek csökkentése a hazai madárfajok természetvédelmi helyzetén javítva hozzájárul az Európai Unió Biodiverzitás Stratégiájának célkitűzéseihez is. Ennek végrehajtásához nélkülözhetetlen a széles társadalmi összefogás, hiszen a természetvédelmi ágazaton túl szükséges más ágazatok, a gazdálkodók, a helyhatóságok és a civilek támogatása is – tette hozzá az államtitkár.
Rácz András a konferenciának otthont adó Tata városát rendkívül fontos helyszínnek jelölte meg madárvédelmi szempontból, hiszen számos természetvédelmi – Natura 2000 hálózat részét képző, illetve kiemelt nemzetközi jelentőségű vizes élőhely, ún. Ramsari – területtel rendelkezik. Ezen felül a vizes élőhelyek védelméért kifejtett tevékenység nemzetközi elismeréseként Tata a „Ramsari Város” címet is elnyerte – emlékeztetett az államtitkár.