Beszédeikben hangsúlyozták a kollektív emlékezet és a történelmi felelősségvállalás fontosságát, különösen a roma közösségeket ért üldöztetések tükrében. A kiállításmegnyitón részt vettek szenátorok, nagykövetek- köztük Izrael nagykövete - és a kanadai zsidó közösség vezetői, valamint a kulturális élet prominens képviselői és a kanadai őslakos közösség vezetői.

A tárlat, amely a megnyitó másnapján a nagyközönség számára is látogatható volt, átfogó módon mutatja be a roma holokauszt történetét, illetve külön figyelmet szentel a romák 20. századi történelmének, így nemcsak a második világháború borzalmait, hanem a későbbi társadalmi küzdelmeiket és szerepvállalásukat is bemutatja. A látogatók megismerhették az 1956-os forradalom és szabadságharc roma hőseit, akik példamutató bátorsággal álltak ki a szabadság ügye mellett és akik életüket és szabadságukat áldozták a nemzeti függetlenségért.

A kiállítás az ANOSZTRU Országos Egyesület köszönhetően több hazai és nemzetközi helyszínt járt be: Észak-Amerikától Európa több országáig eljutott, elősegítve ezzel a történelmi tudatosság erősítését és a roma közösségek történetének szélesebb körű megismerését világszerte. A kiállítás kanadai turnéja során Ottawa mellett Torontóban is bemutatásra került.

(MTI)