Bodó Sándor hozzátette, a program lehetőséget ad az általános iskola 5-8. osztályainak, illetve a középfokú oktatási intézmény 9-12. osztályainak elvégzésére, a jelentkező azonban dönthet úgy is, hogy inkább iskolarendszerű oktatásban vagy felnőttképzésben az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképzést választja.

Kiemelte, a programban elérhető ösztöndíj-támogatás mértéke legfeljebb 12 hónapig havi 100 ezer forint, amelyet a pályázó egyebek mellett a képzés helyszínére utazás finanszírozására is felhasználhat.

Közölte, hogy az ösztöndíj összegéből - a képzés sikeres elvégzésének ösztönzése érdekében - minden hónapban 40 000 forintot visszatartanak, amelyből 20 000 forintot akkor tudnak biztosítani, ha a programban résztvevő eljut a képzést lezáró vizsgára, a másik 20 000 forintot pedig akkor, ha sikeresen le is teszi a vizsgát. Mindezt egyösszegben folyósítják majd a résztvevők számára.

Bodó Sándor elmondta, a 3 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett program célja, hogy 2022. december 31-ig legalább 2500 kisgyermekes szülő képzése valósuljon meg.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a programban az ösztöndíjjal támogatott képzésekre, azok a 18 évnél idősebb, Magyarországon - de nem Budapesten vagy Pest megyében - élők jelentkezhetnek, akik csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, vagy gyermeknevelési támogatásban részesülnek. Feltétel még, hogy a jelentkezőknek rendelkezniük kell ügyfélkapu regisztrációval és bankszámlával, iskolai végzettségük pedig nem haladhatja meg a középfokú végzettséget.

A "Kisgyermeket nevelő szülők képzésének elősegítése, ösztöndíja és elhelyezkedésük támogatása" című pályázatban meghirdetett, ösztöndíjjal támogatott képzésekre az érdeklődők október 21-től jelentkezhetnek a Magyar Államkincstár weboldalán: www.allamkincstar.gov.hu

A programot a Magyar Államkincstár, a KINCSINFO Nonprofit Kft. és az OFA Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. együtt valósítja meg.

Az államtitkár szerint bár a program a kisgyermekes szülők, így az apukák munkaerőpiaci elhelyezkedését is támogatja, azonban vélhetően az anyák közül kerül majd ki a jelentkezők többsége.

Bodó Sándor közölte, 2010 óta a 3 éven aluli gyermeket nevelő 25-49 éves nők foglalkoztatási rátája 5,6 százalékponttal 18 százalékra javult, míg a 6 éven aluli gyermeket nevelőké 10,3 százalékponttal 43,5 százalékra nőtt. Így előbbinél csaknem 13 ezerrel, utóbbinál több mint 40 ezerrel emelkedett a gyermekvállalás mellett dolgozó nők száma.

(MTI)