Országszerte több ezer új bölcsődei ellátást biztosító férőhely létesülhet a kormány csaknem 50 milliárd forintos keretösszegű pályázati felhívásának köszönhetően, amelynek első szakasza 2021 novemberében kezdődött. Idén februárban a bölcsődék, mini bölcsődék, vagy családi bölcsődék építéséhez, bővítéséhez, a fennmaradt összegre ismét támogatásra pályázhatnak azoknak a településeknek az önkormányzatai, illetve egyházai, amelyekben háromezren vagy annál többen élnek. A beruházáshoz nem kell önerő: a programban részt vevők akár teljes egészében pályázati forrásból fedezhetik az új férőhelyek kialakítását – közölte Zsigó Róbert családokért felelős államtitkár.
Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány célja, hogy Magyarországon minél több bölcsődei férőhely legyen. Így minél könnyebb legyen gyermeket vállalni, gyermeket nevelni. Ennek érdekében folyamatosan bővülnek a bölcsődei kapacitások, ezzel is biztosítva a választás szabadságát a szülőknek abban, hogy aki szeretne, akár három évig is otthon maradhasson a gyermekével; ám aki úgy dönt, hogy mihamarabb visszatér a munka világába, az is biztonságban tudhassa gyermekét. Az államtitkár elmondta: 2010-hez képest közel 70 százalékkal nőtt a bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek száma. Közel háromszor annyi településen biztosított az ellátás, mint 2010-ben, intézményből, szolgáltatásból pedig három és félszer több van 2010-hez képest. 2014 és 2021 között több mint 177 milliárd forint összegű forrás állt rendelkezésre a férőhelyek fejlesztésére. A 2021-2027 közötti fejlesztési időszakban további közel 100 milliárd forint összegű fejlesztési forrás fordítható komplex bölcsődefejlesztésre.
A kormány bölcsődefejlesztési programjában meghirdetett pályázatra új bölcsődét, mini bölcsődét, vagy családi bölcsődét tervező háromezer vagy annál nagyobb lakosságszámú települések helyi önkormányzatai, országos- és helyi nemzetiségi önkormányzatai, valamint az érintett települések egyházai jelentkezhetnek. A felhívás a palyazat.gov.hu oldalon érhető el, a jelentkezők a https://www.palyazat.gov.hu/rrf-112-2021 felületen található kitöltő rendszer segítségével adhatják le a szükséges dokumentumokat 2022. február 28-ig.
Pályázni nemcsak új ingatlan építésére lehet, hanem meglévő ingatlan átalakítására vagy meglévő bölcsőde bővítésére is, amennyiben a beruházással új férőhelyek jönnek létre. A bővítés minimális feltételeként a jelentkezőknek legalább egy plusz bölcsődei, mini bölcsődei csoportszoba vagy egy családi bölcsőde kialakítását kell vállalniuk. A vissza nem térítendő támogatás összege minimum bruttó 50 millió, maximum bruttó 1,44 milliárd forint, az önerő nem feltétel. A támogatás forrását Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve biztosítja.
Az új bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek létrehozásához a pályázók komplex szakmai támogatásban részesülnek, a tervezés kezdetétől egészen a kivitelezés végéig. Az önkormányzatok és az egyházak ingyenesen vehetik igénybe a www.bolcsodemintaterv.hu oldalon elérhető mintaterv katalógust, amely alaprajzokat, látványterveket és költségbecslést, valamint segédleteket is tartalmaz. A Családbarát Magyarország Központ Nonprofit Közhasznú Kft., valamint a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. emellett ingyenesen segíti a nyertes pályázók munkáját egyebek mellett szakmai módszertani, műszaki tanácsadással, amit az érintettek akár a beruházás helyszínén, akár online formában is igénybe vehetnek.
A családokért felelős államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a három ezer lakosúnál kisebb települések önkormányzatai számára hazai forrásból továbbra is elérhető a bölcsődefejlesztési pályázat az önkormányzatokért felelős miniszter által üzemeltetett önkormányzati információs rendszeren keresztül (ebr42 rendszer).