A 2022-es év díjazottai: Kardos Sándor operatőr, rendező, Kévés György építőművész, Lakner László festő- és grafikusművész, az MMA tiszteletbeli tagja, valamint Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus, az MMA rendes tagja.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a díjátadón Magyarország Kormánya nevében köszöntötte az ünnepelteket és a díjátadó résztvevőit:

MTI

Mélyen tisztelt Elnök Úr, Főtitkár Úr, Akadémiai Elnökség, tisztelt Akadémikusok! A Nemzet Művésze címmel kitüntetett és kitüntetendő tisztelt Művészek, ünneplő közönség, Hölgyeim és Uraim!

„Az életképes nemzetekre a katasztrófa úgy hat, mintha visszavágják a fát. Annál eresebben hajt.” A 100 éve hivatalát elfoglalt gróf Klebelsberg Kunó kultuszminiszter szavaival köszöntöm Önöket.

Itt állunk ma egy lecsengő világjárvány, egy ismeretlen kimenetelű - és egyre nehezebben kiismerhető célokért folyó -, elhúzódó háború, valamint az általa előidézett energiaválság generálta gazdasági krízis metszetében. A járvány enyhültével épp kezdtünk fellélegezni, számba venni a nehézségekből kovácsolt jó gyakorlatokat, tanulságokkal a tarsolyunkban visszatérni a megszokott életritmusunkhoz, amikor kitört a háború és elborított bennünket annak minden negatív következménye.

A kultúrpolitika tehát – úgy tűnik – tartósan be kell rendezkedjen a válságkezelésre, miközben nem engedhet meg magának ritmus- vagy tartalomvesztést, elvtelen kompromisszumot és kishitűséget. Nem tudok visszaemlékezni olyan időszakra, amikor ekkora felelősség nehezedett volna ránk: az ágazati irányításra és Önökre, a kultúra zászlóshajójára és szellemi fegyverraktárára. Önökre, a magyar művészet akadémikusaira és a Nemzet Művészeire, akiknek kiemelkedő életműve és munkássága példaértékű és zsinórmértékül szolgál egész nemzetünk számára. Nehéz időkben Önökre néznek egy-egy művészeti ág képviselői, fiataljaink Önöknek fognak kérdéseket feltenni. Vállat vállnak vetve kell tehát dolgoznia a kormányzatnak és a Magyar Művészeti Akadémiának – mert az összefogás és a közös gondolkodás most megsokszorozhatja az erőnket.

Magyarországon ma a kultúra stratégiai fontosságú ágazat. Kiemelt cél, hogy az elért eredmények megtartása mellett lendületet tartsunk a kulturális életben. Nyakunkon vannak azok a globális fenyegetések, amelyek egyre nyugtalanítóbb mértéket öltve rúgják rá az ajtót nemzeti kultúránkra, fiataljaink identitására és lelki-szellemi fejlődésére. Arra a globális értékválságra gondolunk, amely a multikulturalizmus jegyében teret enged romboló és értéktagadó ideológiáknak, önfeladáson, önsorsrontáson és destrukción alapuló eszméknek és tudatosan pusztít mindent, ami hagyományőrző, nemzeti vagy keresztény.

Nincs hova hátrálnunk. A mi felelősségünk és küldetésünk biztosítani, hogy a zseniális Toldi-film versenytársa lehessen a streamingszolgáltatók sorozatainak, hogy a gyermekeink Mindenszentekkor ne csak halloween-tököt faragjanak, hanem sírkoszorút is kössenek a dédszülők sírjára, hogy a táncháznak esélye legyen a karaokeval szemben, és hogy a múzeumi tábor labdába rúghasson a TikTok-videók mellett is. Azért, hogy a nemzeti ünnepeink, hőseink tisztelete, kulturális értékeink megtartása szemben tudjon állni, meg tudja őrizni önmaga erejét a harsogó trágársággal szemben, amelyet a mindennapokban tapasztalhatunk.

A fennálló nemzetközi viszonyrendszer ismeretében egyértelműen kirajzolódik, hogy a külföldi kulturális jelenlét és aktivitás jelentős mértékben fokozandó. Itt az idő, hogy a kultúrkiválóságot itthon és külföldön is felmutassuk értékteremtés céljából és mindezért a kulturális akadálymentesítéssel segítsük a kulturális hozzáférést is.

Bizakodjunk és dolgozzunk, hogy ha kell, a széllel szemben is, hogy egy békében élő, gyarapodó kultúrnemzet aktív építői lehessünk az elmúlt évtizedre építve az előttünk tornyosuló kihívások idején is!

Ahogy Klebelsberg mondja, „Az optimizmus a politikai atmoszféra oxigénje.” Kívánok békét, több kultúrát, több optimizmust és több, egyre több oxigént!

Isten éltesse a Nemzet Művésze-díj új tulajdonosait és további sikeres életpályát kívánok!

 

(KIM)