Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a Bajai Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben az évforduló alkalmából szervezett ünnepségen pénteken kiemelte: jó látni, hogy a két iskola őszintén számíthat egymásra, ahogy Baja is számíthat testvértelepülésére, Waiblingenre és ahogy a bácskai magyarok és svábok is számíthatnak egymásra már lassan három évszázada. Az államtitkár szerint ennek a közös pedagógiának az értéke felbecsülhetetlen az itt tanuló gyermekek, az itt lévő fiatalok számára, ahogy felbecsülhetetlen általánosságban is az intézményben folyó pedagógiai munka. Hangsúlyozta: gyermekeinknek családi támogatásra, bölcs pedagógiára, modern együttműködésre van szükségük ahhoz, hogy a maguk tempójában evezni, haladni tudjanak az életükben - tette hozzá Zsigó Róbert. Öt éve a bajai német nemzetiségi szervezetek főként a dél- és középnémet területekről, illetve a Rajna vidékéről a 18. században Magyarországra érkező telepesek előtti tiszteletük jeléül egy mérethű ulmi dereglyét, német nevén Ulmer Schachtel építettek. Őseik ugyanis többnyire ilyen hajókkal érkeztek a török idők után elnéptelenedett vidékekre, így a Bácskába is. A németországi Waiblingenben működő szakképző intézet diákjai a magyarországi testvérintézményük, a bajai EGYMI diákjaival összefogva szintén építettek egy ulmi dereglyét, majd a Dunán lehajózva azzal érkeztek a bajai alapítvány évfordulós ünnepségére.
Sárosi Magdolna, a Bajai Tankerületi Központ igazgatója az évforduló és a közös projekt kapcsán elmondta: nem feltétlenül azon van a hangsúly, hogy mit hoznak létre, hanem azon, hogy a diákok, akik különböző kultúrájúak és nyelven beszélnek, együttműködnek, együtt dolgoznak, időt töltenek együtt, közös programokon vehetnek részt; megismerik egymás kultúráját, hazáját, és életre szóló tapasztalatokkal gazdagodnak. Olyan élményekkel térnek haza, amelyekre egész életükben emlékeznek majd.
Müller István, a Bajai Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény főigazgatója felidézte: az Összefogás, Biztonság, Jövő Alapítvány létrehozását a diákok szakmai gyakorlatának helyszínéül szolgáló iskolai telephely megfelelő oktatási térré alakítása indokolta. Az alapítvány fenntartásában a németországi testvérintézmény, a Waiblingenben működő szakképző intézet a kezdetektől részt vesz, hiszen már a megalapítása is a két intézmény összefogásával, közös akaratával történt. Támogatásuk gépek, eszközök és képzések formájában egyaránt megvalósul. A két intézmény együttműködésének keretében kialakított csereprogramban eddig már több mint 300 magyar és német fiatal vett részt. A bajai tanulók mintegy 1500 vendégéjszakát töltöttek már Németországban. R
oman Hanle, a BBW Waiblingen szakképzőintézmény igazgatója arról beszélt, hogy az Összefogás, Biztonság, Jövő Alapítvány 25 éve segíti, támogatja a bajai iskolát, az intézményben folyó szakképzést. Az igazgató felidézte, hogy a 18. században a dél-németországi régióból nagyon sokan települtek át a Duna menti falvakba, városokba jobb élet reményében, azonban a világháborút követően nagyon sok sváb családot kitelepítettek Magyarországról; közülük sokan Waiblingenbe kerültek. Mint mondta, a már 1988 óta működő német-magyar együttműködésnek sok hozadéka volt. A bajai intézményben 1995-ben indult meg a szakképzés a textil- és a fémszakmákban, valamint a festés és a kertészet területén, és ezt követően egyre intenzívebbé váltak a cserekapcsolatok, főként különféle projektek kapcsán. A két intézmény közötti megállapodás keretében, a közös célok megvalósítására egy intézmény vásárlása mellett döntöttek, és ennek fenntartása indokolta az alapítvány létrehozását még 1999 márciusában. Később, 2006-ban még egy, a csereprogramban részt vevő diákok szálláshelyéül szolgáló épületegyüttest sikerült kialakítani a két intézmény együttműködésével létrehozott alapítvány támogatásával.