Vitályos Eszter a legnagyobb fejlesztések közül a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete mintaüzemének fejlesztését említette, amely a Vidékfejlesztési Programon belül 890 millió forint támogatásban részesült, Szigetváron pedig 950 millió forintból automatizálás és technológiai fejlesztés valósult meg a GLT Delta Kft.-nél.
A kormányszóvivő hozzátette, az elmúlt két hétben összesen 1,2 milliárd forint értékben valósultak meg óvoda- és bölcsődefejlesztések, Kecskeméten pedig az elmúlt időszakban három óvoda és egy bölcsőde újult meg 1,1 milliárd forintból.
Vitályos Eszter beszámolt a gazdaságfejlesztési akcióterv állásáról. A munkáshitelprogramban több mint 16 600 folyósítás történt már meg, további 4200 igénylés folyamatban van; az átlagos hitelösszeg 3,9 millió forint.
A Vidéki otthonfelújítási programmal kapcsolatban eddig 3536 igénylő nyújtotta be utólagos támogatási igényét 9,2 milliárd forint összegben, az átlagos igényelt támogatás 2,6 millió forint - ismertette a kormányszóvivő.
Szavai szerint az 1+1 kkv beruházásélénkítő támogatási programban 6800 vállalkozás érdeklődött országszerte, ezek közül 1885 nyújtotta be a pályázatát.
Ebben a programban a keretösszeg 48 milliárd forint volt, amire 137 milliárd forint támogatási igény érkezett, a pályázók közül 937 kisvállalkozás, 509 középvállalkozás és 439 mikrovállalkozás. A pályázatban jelenleg tart az értékelés és - ahol szükséges - hiánypótlást kérnek - tette hozzá.
A Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja programot említve elmondta, a pályázat kilencmilliárd forintos keretösszeggel indult, a 8597 pályázó igénylési összege a 10 milliárd forintot is meghaladta.
Az Exportösztönző hitelprogram és Exportélénkítő hitelprogram esetében 350 milliárd forintos keretösszeggel indult a pályázási lehetőség, eddig 99 befogadott igénylés van több mint 105 milliárd forint összegben - mondta.
Megjegyezte, a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram március 3-án zárult le, a keretösszeg 100 milliárd forint volt, eddig 1016-an regisztráltak, a kérelmek vizsgálata zajlik.
A kormányszóvivő beszámolt arról, hogy a vállalkozásfejlesztési uniós programoknál a vidéki kkv-k részére indított Ginop plusz kkv technológia plusz hitelprogram 155 milliárd forintos kerettel indult, eddig 510 kérelem érkezett 27,3 milliárd forint összegben.
A kkv-k adminisztrációs terheinek csökkentéséra indított program a 18 millió forintig alanyi adómentességet élvező 830 ezer vállalkozás mellett további 30 ezer céget és vállalkozást segíthet, a visszamenőleges hatállyal jelentkezők száma már megközelítette a 13 ezret - mondta Vitályos Eszter.