– A jövő egészségügyének kulcsa továbbra is az orvos, aki képes meghozni a szükséges döntéseket. A szakmai támogatást a folyamatos infrastrukturális és informatikai fejlesztések mellett éppen az ilyen képzések jelentik, ahol a résztvevők a világ élvonalába tartozó technológiákon tanulhatják a legmodernebb – és ennek megfelelően a szükséges legkisebb beavatkozást jelentő – műtéti eljárásokat – közölte Lengyel László, miután átadta dr. Pintér Sándor belügyminiszter és dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár üdvözletét és jókívánságait. 

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy fordíthatunk bőségesen forrásokat az intézményeink fejlesztésére, alkalmazhatjuk a legmodernebb eljárásokat, eszközöket és gyógyszereket, bevezethetjük a robottechnikát, a mesterséges intelligenciát, a telemedicinát és a tudomány minden friss eredményét, jól működő és hatékony egészségügyi rendszerünk csak akkor lesz, ha közben megőrizzük a múltból az emberséges, személyes gyógyítást és a nehézségeken felülemelkedő elkötelezettséget. – Ezekkel a gondolatokkal kívánok Önöknek eredményes szakmai kurzust, sok hasznos új tudást, gyümölcsöző kapcsolatokat és inspirációt a jövőre, hogy az itt megszerzett ismeretekkel és tapasztalatokkal sikeresen járuljanak hozzá a jövő egészségügyének felépítéséhez, a betegeik és az egész nemzet javára – fogalmazott Lengyel László.

A „Minimál invazív eljárások az urológiában XIV.” című háromnapos továbbképzés és műtéti kurzus során a résztvevők háromdimenziós kivetítéssel, audiokommentárral, 4K közvetítéseken követhetik a nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével végzett laparoszkópos, háromdimenziós robotműtéteket. 

A Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház által szervezett, mára európai hírnévre szert tett szakmai kurzuson az érdeklődők a három éve, az EFOP-5.2.6-20-2020-00014 projekt keretében beszerzett da Vinci X típusú sebészeti robottal végzett műtétekbe is bepillantást nyerhetnek. A robot alkalmazása komoly segítséget jelent a műtétet végző operatőrnek, hiszen tizenkétszeres nagyítást biztosít a műtéti területen, miközben egyszerre négy karja mozgatható, az emberi csukló mozgásterének sokszorosát biztosítva. Az első robot asszisztált műtétet 2022. január 29-én végezték el a fővárosi intézményben, azóta több mint 800 urológiai és nőgyógyászati beavatkozáson vannak túl.

(Belügyminisztérium)