Hankó Balázs azt mondta, elindult az eddigi legátfogóbb családi adókedvezmény-intézkedés, ami Magyarországot a családok adóparadicsomává teszi. A program részleteit ismertetve elmondta, július 1-től - első ütemben - ötven százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény, ami egymillió szülőt érint. Továbbá személyijövedelemadó-mentessé válik a csed, a gyed és az örökbefogadói díj. Az intézkedések közé tartozik, hogy idén októbertől teljes szja-mentességet kapnak a háromgyermekes, januártól pedig a kétgyermekes édesanyák. Ezek a lépések jövő januárra félmillió, lépcsőzetesen pedig 2029-től egymillió édesanyát fognak érinteni - emelte ki. Ezen kívül jövő év januárjától a családi adókedvezmény második ötvenszázalékos emelését is végrehajtják - ismertette.
Hankó Balázs beszélt arról is, hogy "mindig vannak ellendrukkerek", hiszen a 2010 előtti kormányok elvették a családi adókedvezményt, megszüntették az otthonteremtési támogatást. "A világ nem változik, hiszen most a brüsszeliták akarnak hasonló intézkedéseket rákényszeríteni a magyar kormányra" azért, hogy a kabinet vizsgálja felül ezeket az intézkedéseket, "hiszen ezek szembe mennek holmi piaci viszonyokkal" - fogalmazott. Hankó Balázs kijelentette: a magyar kormány elkötelezett a családok támogatásában és megjegyezte: "a baloldalt támogatók, a tiszások, egyenesen kinevetik az édesanyákat, amikor az élethosszig tartó szja-mentességről van szó." Ez a kormány véghezviszi a családtámogatási intézkedéseket, és a migráció helyett a magyar családok támogatásában foglal állást - jelentette ki. Ezt jelzi az is, hogy míg 2010-ben 960 milliárd forintot fordítottak családtámogatásra, a jövő évi költségvetésben erre 4802 milliárd forint a fedezet, ami ötszörös emelkedést jelent. Az intézkedések lényege - fejtette ki -, hogy a kormány egyszerre kívánja támogatni a munkavállalást és a gyermekvállalást, -nevelést, amihez adókedvezményt biztosítanak.
Hankó Balázs kitért arra, hogy az orosz-ukrán háború és az elhibázott gazdasági szankciók 2,5 millió forintot vettek ki a családok zsebéből, és egy gyorsított ukrán uniós csatlakozás 4 millió forintot venne el évente a családoktól. Ezért áll ki a kormány a több mint 2,1 millió Ukrajna uniós csatlakozása ellen szavazóval azért, hogy ezeket a forrásokat a magyar családokra tudják fordítani - tette hozzá. A miniszter szerint "jövőre, az ideihez képest, ezermilliárddal lépünk előre a támogatások terén", a 2026-2029-es periódusban pedig négyezer milliárd forint adókedvezmény marad a családoknál. Hankó Balász bejelentette azt is, hogy megalakult a családbarát kerekasztal, amelyben a kormányzat, a civilszervezetek, az egyházak és a gazdaság képviselői beszélik át, hogyan lehet még inkább kiteljesíteni a családbarát szemléletet Magyarországon. Továbbá bemutatta azt az applikációt és weboldalt, amely a különböző élethelyzetekre vonatkozóan nyújt eligazodást a család- és otthonteremtési programok között.
Koncz Zsófia, Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy újabb jelentős állomáshoz érkeztek a családok, hiszen Európa legnagyobb adócsökkentési programja kezdődik. Az intézkedésekkel jelentős összegek maradnak a családoknál - mondta, kitérve arra, hogy a családi adókedvezmény emelkedésével nincs külön teendő. A csed és a gyed ellátásban részesülőknél is automatikusan emelkednek az összegek. Elmondta: a csed esetében - a nettó 78 ezer forinttal számolva - a gyermek féléves koráig félmillió forint marad pluszban a családoknál, ez a gyed estében 280 ezer forintot jelent. Így a most életbe lépő szabályokkal több mint 1,2 millió forintot hagynak a családoknál a gyermek kétéves koráig. Az államtitkár kitért arra, hogy az Európai Unió "folyamatos nyomás alá helyezi a kormányt", hiszen támadják azokat az intézkedéseket, amelyek a legjobban segítik a családokat. Koncz Zsófia megköszönte az emberek Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásával kapcsolatos véleményét.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztos arról beszélt, a családbarát kerekasztal résztvevői a "közös jót" keresik, hiszen a nemzedékek egyre fontosabbá válnak, "ha elveszítjük a fiatalokat, elveszítjük a jövőt". A kerekasztal munkájában mindenki helyet kap, a fő cél, hogy megtalálják a leghasznosabb megoldást a családok támogatására. Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke történelmi napnak nevezte a mai napot, amikor elindult a családi adókedvezmény programja. Elmondta: július 1-jétől a családi adókedvezmény minden családban másfélszeresére nő, ez egy gyereknél 15 ezer, két gyereknél 60 ezer, háromnál 148.500 forintot fog jelenti. Mint mondta, nagy előnye a családi adókedvezmény-programnak, hogy az egy főre jutó jövedelem tekintetében zárul a jövedelmi olló. A kismamákat érintő intézkedésekről elmondta, a gyermek születése utáni első két évben az édesanya magasabb jövedelemhez jut, mint amikor még dolgozott. Fürész Tünde beszélt a KINCS felméréséről, amely szerint a megkérdezettek 95 százaléka nagyon fontosnak tartja, hogy a szülőknek legyen munkajövedelme és igazságosnak tartják azt, hogy magasabb legyen azok nettó jövedelme, akik gyermeket nevelnek.
Hankó Balázs a sajtótájékoztató után megnyitotta a családbarát kerekasztal első ülését. A miniszter köszöntőjében arról beszélt, hogy ez a nap úgy kerül be a magyar nemzet történetébe, hogy világraszóló, jelentős lépést tett a kormány a magyar családok érdekében. A kormány elköteleződését mutatja, hogy minden élethelyzetben a gyermeket vállaló családok mellett áll - hangoztatta Hankó Balázs.